Tarihi İpek Yolu ticaretinde pazarlama stratejileri ve model önerisi
Marketing strategies and model proposal in historical Silkroad trade
  1. Tez No: 590641
  2. Yazar: GHULAM SAKHİ KARGER NORUGHLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM ÖZÜDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada Tarihsel İpek Yolu üzerinden nerdeyse 5000 sene önce başlayıp günümüze kadar uzanan ticaretin modern öncesi dönemlerde izlediği seyir incelenmektedir. İpeğin icadında sonra bu değerli ürünü elde etmek amacıyla Türkler, İranlılar ve Romalılar, Çinli üreticilerle doğrudan bağ kurabilmek için çaba sarf etmişlerdir. Hatta İranlılar ve Bizanslılar, Türklerin İpek Yolu üzerindeki hâkimiyetine alternatif deniz yolları bulabilmek amacıyla Hindistan ve Seylan'a kadar uzanan deniz yolculukları yapmışlardır. Çin, Türk, İran ve Roma tacirleri bu ticarette belirli bir strateji izlemiştir. Bu strateji Çin için ipeğin sırrının anlaşılmasını engellemek, Romalılar için İran'ı devre dışı bırakmak ve mümkünse ipek üretiminin sırrını öğrenmektir. Tarihi İpek Yolu'ndaki pazarlama stratejilerine genel olarak bakıldığında bu ticari faaliyetlerin rastgele yapılmadığı; tam aksine hepsinin belirli bir stratejinin parçası olduğu görülür. Başka bir deyişle henüz bu kavramlar ortaya çıkmamış olsa da Çinli, Uygur, İranlı veya ticarete sonradan dahil olan Venedikli tüccarların günümüzdeki ticari stratejilere benzer fiiller içinde oldukları söylenilebilir. Bu bağlamda tarihsel İpek Yolu'nda modern dünyadan tanıdığımız bazı kavramların; örneğin Stratejik Pazarlama Plan Sürecinin, Pazar Çekiciliği ve SWOT Analizi teorisinin erken örneklerini görebilmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
This study examines the course of trade on the Silk Road, which began almost 5,000 years ago and extends to the present, in the pre-modern era. After the invention of silk, in order to obtain this valuable product, Turks, Iranians and Romans made efforts to establish direct ties with Chinese manufacturers. Even the Iranians and Byzantines made sea voyages to India and Ceylon in order to find alternative sea routes to the dominance of the Turks on the Silk Road. Chinese, Turkish, Iranian and Roman traders followed a certain strategy in this trade. This strategy is to prevent the understanding of the secret of silk for China, to disable Iran for the Romans, and if possible to learn the secret of silk production. When we look at the marketing strategies on the historical Silk Road in general, it is seen that these commercial activities are not random. On the contrary, they all appear to be part of a particular strategy. In other words, although these concepts have not yet emerged, Chinese, Uighur, Iranian, or Venetian merchants who later became involved in trade could be said to act in a similar way to today's trading strategies. In this context, it is possible to see early examples of some of the concepts we know from the modern world on the historical Silk Road, for example the Planning Process of Strategic Marketing, Market Attractiveness and SWOT Analysis theory.