Küresel kozmetik endüstrisi: Dev şirketler, rekabet ve küresel pazarlama stratejileri üzerine sosyo-ekonomik bir inceleme
Global cosmetics industry: A socio-economic review on giant companies, competition and global marketing strategies
  1. Tez No: 590639
  2. Yazar: ASİYE ÖZGE TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BALKIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Tarihsel süreç içerisinde kadınların güzel görünmek ve bedenlerinde hissetmiş oldukları estetik kaygıyı yok etmek için başvurdukları en önemli yardımcılardan birisi kozmetikler olmuştur. Güzellik algısının tarihsel duraklarda değişim göstermesiyle ilişkili olarak bazen olumlu bazense olumsuz değerlendirmelere maruz kalan kozmetikler; 20. yüzyıldan itibaren güzelliğin bir endüstri haline dönüşmesiyle yükselişe geçmiştir. Güzellik endüstrisinin çıkar ve normlarına uygun olarak hareket eden ve zaman içerisinde bir endüstri haline gelen kozmetikler özellikle kadınların vazgeçemeyeceği bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde beden ve yüzün ön plana çıkmasıyla daha da önemli bir konuma erişen kozmetikler, 1980 sonrası ekonomi politikalarının da desteğiyle küresel bir nitelik kazanmış ve dünyanın çeşitli bölgelerinde yer alan tüketici kitlelerini kendine çekmeyi başarmıştır. Küresel kapitalist sistemin kozmetik endüstrisine hâkim olmasıyla birlikte kozmetik markalar yatırımlarını küresel çapta yapmaya başlamış ve bunun sonucunda kozmetik markaları arasındaki rekabet gittikçe kızışmıştır. Öte yandan küresel çapta gerçekleştirdiği bu yatırımlar kozmetik endüstrisinin dünya genelinde çeşitlilik gösteren tüketici gruplarına erişmek ve onları kendine bağımlı hale getirmek için küresel stratejiler geliştirmesini zorunlu kılmıştır. Günümüz tüketim toplumlarında en güzel tüketim nesnesi olan bedenin ön plana çıkmasıyla; beden, tüketim, güzellik, estetik gibi kavramlara yönelik sosyolojik araştırmaların sayısında artış yaşanmıştır. Bu kavramlar üzerine yürütülen sosyolojik tartışmalarda ekonomi boyutu kuşkusuz vurgulanması gereken bir husustur. Zira yakın tarihte güzelliğin endüstrileşerek kârlı ve dinamik bir yapıya bürünmesi ve zamanla güzellik endüstrisinin en kârlı yatırım alanlarından birisi haline gelen kozmetik endüstrisinin analiz edilmesi günümüz güzellik algısının irdelenmesinde üzerinde durulması gereken hususlardır. Bu çalışmanın odak noktası, daha çok estetik ve felsefi tartışmaların odağında olan ve tarih boyunca kadınların güzel görünme çabalarında önemli bir konuma sahip olan kozmetiklerin, zaman içerisinde güzellik endüstrisinin normlarıyla uyumlu bir biçimde endüstrileşip; kârlı, rekabetin kızıştığı ve sermaye birikiminin ön plana çıktığı bir alana dönüşerek küreselleşmesi ve bu durumu etkileyen dinamiklerin neler olduğunu ele alıp irdelenmesidir.
Özet (Çeviri)
In the historical process, cosmetics have been one of the most important aids that women resort to look beautiful and eliminate the aesthetic anxiety they have felt in their bodies. Cosmetics, sometimes subject to positive and sometimes negative evaluations related to the change in perception of beauty in historical stops; since the 20th century, beauty has grown into an industry. Acting in accordance with the interests and norms of the beauty industry and becoming an industry over time, cosmetics emerge as an area that women cannot give up. Cosmetics, which reached an even more important position with the prominence of body and face, gained a global character with the support of post-1980 economic policies and succeeded in attracting the masses of consumers in various regions of the world. With the global capitalist system dominating the cosmetic industry, cosmetic brands began to invest globally and as a result, competition between cosmetic brands became increasingly heated. On the other hand, these global investments have made it necessary for the cosmetic industry to develop global strategies in order to reach and make its dependents on consumer groups around the world. With the emergence of the body which is the most beautiful consumption object in today's consumer societies; there has been an increase in the number of sociological research on concepts such as body, consumption, beauty and aesthetics. In sociological debates on these concepts, the economic dimension is undoubtedly an issue to be emphasized. In the recent history, the industrialization of beauty into a profitable and dynamic structure and the analysis of the cosmetic industry which has become one of the most profitable investment areas of the beauty industry are the issues that need to be emphasized in today's perception of beauty. The focus of this study is to examine the transformation of cosmetics into an area where profitability, competition and capital accumulation come to the fore with the industrialization of cosmetics in accordance with the norms of beauty industry, the globalization of it and the dynamics that affect this process.