Ömer bin Sâlih el-Kırımî Tuhfetü'l-Fetâvâ (inceleme -tenkitli metin-tıpkıbasım)
Ömer bin Sâlih el-Kırımî Tuhfetü'l-Fetâvâ (review- critical text-facsimile)
  1. Tez No: 264985
  2. Yazar: EMRAH BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 418
Özet
Fetvâ, İslâm hukukunda önemli bir yeri olan, ilahî kaynaklara istinaden söylenen ve şer'î bir meselenin hükmünü ortaya koyan beyandır. Osmanlı toplumundaki müslüman bireylerin zihinlerinde oluşan kimi şüpheleri ve bireyler arasındaki karmaşaları gidermek için uzman kişilerce verilen hüküm mahiyetindeki fetvâlar da muhtelif zamanlarda bir mecmua kompozisyonu içerisinde ilgililerin faydasına sunulmuştur. Ancak bu mecmualar, maalesef üzerinde pek çalışılmamış bir alana aittirler. 18. yüzyılda da fetvâ mecmualarının önemli örneklerine rastlanmaktadır. Bu çalışmamızda Ömer bin Sâlih el-Kırımî'nin 1143/1730 yılından 1159/1746 yılına kadar 16 yıllık müsevvidlik görevi süresince topladığı fetvâlardan derlenen Tuhfetü'l-Fetâvâ adlı mecmuası şekil ve içerik açısından incelenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
It has an importance in İslamic law that fatwa is a statement setting out a religious matter and pursuant to the divine sources. Fatwas given by experts as a verdict to resolve some doubts in minds and confusions among of muslim individuals in Ottoman society presented for the benefit of interested people in a magazine composition at various times. But unfortunately this magazines have not been stutied enough until to this time. İn this study we will try to look into Ömer b. Sâlih el-Kırımî?s Tuhfetü?l-Fetâvâ in terms of form and content when he was a compiler of fatwas between the years 1730 and 1746.