Öğretmen algılarına göre örgütsel adalet ve örgütsel sağlık arasındaki ilişki (Kemalpaşa örneği)
Relationship between organizational justice and organizational health according to teachers' perceptions (Samples of Kemalpaşa)
  1. Tez No: 590668
  2. Yazar: MERVE TEKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERTAN AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim ve ortaöğretim öğretmenlerinin algılarına göre örgütsel adalet ile örgütsel sağlık arasındaki ilişkileri incelemektir. İlişkisel tarama modelinde tasarlanan araştırmanın evrenini İzmir ili Kemalpaşa ilçesinde faaliyet gösteren ilköğretim ve ortaöğretim kısmında eğitim veren devlet okulları oluşturmaktadır. Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün resmi sitesinden alınan bilgilere göre 2018—2019 eğitim öğretim yılı içerisinde bahsi geçen okullarda toplam 1082 öğretmen ve idareci bulunmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu devlet okullarında görev yapan 420 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma verilerini toplamak için Kişisel Bilgiler Formu, Örgütsel Adalet Ölçeği ve Örgütsel Sağlık Ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçekler, araştırma kapsamında 420 kişiye ulaştırılıp yüz yüze uygulanmış ancak 362 tane ölçekten sağlıklı veriler elde edilebilmiştir. Araştırmanın örnekleminden elde edilen veriler SPSS 20.00 programı ile istatistiksel analizlere tabi tutulmuştur Araştırmanın sonuçlarına göre öğretmenlerin örgütsel adalet algılarının cinsiyete ve yaşa göre istatistiksel olarak farklılık gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca öğretmenlerin örgütsel sağlık algılarında da cinsiyet, meslek kıdemi, eğitim seviyeleri değişkenlerine göre farklılık oluştuğu görülmüştür. Bunun yanı sıra öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ile örgüt sağlığı algıları arasında anlamlı bir ilişkinin söz konusu olduğu da saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between organizational justice and organizational health in accordance to the perceptions of primary and secondary school teachers. The system of the research, which was designed in the relational survey model, consists of public primary and secondary schools operating in the Kemalpaşa district of the İzmir province. According to the information obtained from the official website of Kemalpaşa District National Education Directorate, there are found to be a total number of 1082 teachers and administrators in the mentioned schools in the 2018-2019 academic year. The sample of the study consists of 420 teachers working in these public schools. The use of Personal Information Forms, the organizational Justice Scale and the organizational Health Scale were adapted to collect the research data. These scales were applied to 420 people, face to face within the scope of the research. However, amongst those 420 people, healthy data were obtained from 362 participants. The data obtained from the samples of the research was subjected to statistical analysis by using the SPSS 20.00 program. According to the results of the study's results, the teachers' perceptions of organizational justice differed statistically according to gender and age. In addition, it was observed that teachers' perceptions of organizational health differed according to occupational seniority, gender and educational levels of degree. Also, it is observed that there is a significant relationship between teachers' perceptions of organizational justice and organizational health.