Factors affecting consumers' perceived quality on appeal brands consumption: Research on appeal brands in İzmir
Giyim markalarında tüketici algı kalitesini etkileyen faktörler: İzmir
- Tez No: 590688
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF CAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzün rekabetçi piyasasında firmalar pazar paylarını arttırabilmek için müşteri memnuniyeti üzerinde yoğunlaşarak stratejik adımlar atmaktadırlar. Tüketiciler rakip firmaları özellikle sosyal medya üzerinden rahatça takip edebilmekte olup, kendi ihtiyaçları ve isteklerine uygun ürünü seçebilmektedir. Bununla birlikte marka sadakatinin de tüketici kararında önemli bir etken olduğunu düşünerek, firmaların sadık müşterilerini koruyup, arttırması firmaların sürdürülebilir iş ortamını oluşturması için önemlidir. Marka sadakatinin etkili faktörlerinin belirlenmesi, firmaların müşteri ilişkilerinde doğru yaklaşımda bulunması için önemlidir. Bu tezin amacı, giyim sektöründe müşteri sadakatini etkileyen faktörlerin ve marka seçimini etkileyen etkenlerin belirtilmiştir. Bu çalışma giyim sektöründe bulunan pazarlama uzmanları için önem arz etmektedir. Marka sadakatini etkileyen etkenler, firmaların pazarlama uzmanları için firmalarının pazar stratejilerini belirlemede yardımcı olacaktır. Ayrıca test edilen model, diğer sektörler için de yönlendirici olacaktır. Bu tezde yapılan araştırma sonucunda müşteri ilişkileri yönetimi, pazarlama ilişkileri ve kalite marka sadakatini etkileyen belirgin etkenler olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's competitive market, companies are searching different strategies to improve their market share, focusing on customer satisfaction. Consumers' can easily analysis competitive firms and products especially by using social media and express their own needs and wants before giving their final decisions. Within this, brand loyalty is important factor which effects the consumers' decision, firms should save their loyal customers and increase the number of loyal customers is important for sustainable business environment. Determined factors of brand loyalty, is the opportunity for the firms for consumer focused approach. The aim of this study, determining the motivated customer satisfaction factors and the effects of brand choice for the firms/brands who are in clothing sector. This study is important for the marketing specialists who are actively working at clothing sector. Factors of customer satisfaction, will be helpful for underling the marketing strategies for marketers of clothing brands/firms. Also for other sectors, the model which is described in this thesis will give directions. As a result of this thesis, customer relationship, marketing communication, and quality are the motivating factors of brand loyalty.