Tüketicilerin yeşil kişisel bakım ürünlerine yönelik satın alma niyetini etkileyen faktörler
Factors affecting consumers' purchase intention toward green personal care products
  1. Tez No: 1002275
  2. Yazar: HİLAL ABAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE ŞEBNEM BURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Artan çevresel sorunlar nedeniyle sürdürülebilir tüketim anlayışı hem bireyler hem de işletmeler açısından giderek daha önemli bir hâle gelmiş, son yıllarda çevreye duyarlı tüketim eğilimleri artmıştır. Tüketicilerin yeşil ürünlere yönelik tutum ve algılarının anlaşılması ve satın alma kararını etkileyen faktörlerin belirlenmesi olukça önemlidir. Özellikle kişisel bakım ürünleri kategorisi, günlük kullanım sıklığı ve kimyasal içerik duyarlılığı nedeniyle tüketicilerin çevreye yönelik tutumlarını en açık şekilde yansıtan alanlardan biri olarak öne çıkmaktadır. Bu araştırma, tüketicilerin yeşil kişisel bakım ürünlerine yönelik satın alma niyetlerini etkileyen faktörleri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma üç aşamalı bir tasarım çerçevesinde yürütülmüştür. İlk aşamada, yeşil kişisel bakım ürünlerine yönelik satın alma niyeti konusundaki akademik çalışmalar literatür taraması ve bibliyometrik analiz yöntemi ile incelenmiştir. Bu aşamada araştırma alanındaki genel eğilimlerin ortaya konulması ve literatürde öne çıkan değişkenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Elde edilen bulgular, özellikle son yıllarda sürdürülebilir tüketim ve yeşil pazarlama konularına yönelik akademik ilginin arttığını göstermektedir. Çevresel tutum, çevresel kaygı, kalite algısı, fiyat algısı, erişilebilirlik ve satın alma niyeti literatürde sıklıkla ele alınan değişkenler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte, yeşil kişisel bakım ürünleri özelinde gerçekleştirilen çalışmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Araştırmanın ikinci aşamasında, tüketicilerin yeşil kişisel bakım ürünlerine ilişkin algı, farkındalık ve motivasyonlarını derinlemesine incelemek amacıyla odak grup çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda çevresel tutum, çevresel kaygı, kalite, fiyat ve ürün erişilebilirliği gibi faktörlerin satın alma niyeti üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, katılımcıların çevre dostu ürünlere genel olarak olumlu yaklaştıklarını göstermektedir. Ancak ürün içeriği, yüksek fiyat algısı, sınırlı ürün çeşitliliği ve markalara duyulan güven eksikliği satın alma niyetini etkileyen önemli unsurlar olarak ortaya çıkmıştır. Tüketicilerin çevresel farkındalığı ve vicdani sorumluluk duygusu güçlü olmakla birlikte, bazı katılımcılar benzer performans sunan geleneksel ürünler karşısında yeşil ürünler için daha yüksek fiyat ödemek istemediklerini ifade etmişlerdir. Güvenilir sertifikaların satın alma kararında önemli bir rol oynadığı vurgulanmış ancak belirli sertifikasyonlara sahip ürün ve markalar olsa da tüketiciler tarafından tamamen yeşil bir ürün olarak tanımlanabilecek bir markanın bulunmadığı belirtilmiştir. Araştırmanın üçüncü aşamasında, odak grup bulgularını desteklemek ve değişkenler arasındaki ilişkileri test etmek amacıyla nicel saha araştırması gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda tüketicilerin yeşil cilt bakım ürünlerine yönelik satın alma niyetlerini etkileyen faktörler Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. 18 yaş ve üzerindeki kişisel bakım ürünü kullanan kullanıcılarından elde edilen veriler SmartPLS yazılımı aracılığıyla analiz edilmiştir. Analiz sonuçları; çevreye yönelik tutum, algılanan kalite ve ürünlerin erişilebilirliğinin yeşil satın alma niyeti üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Bu bulgu, çevresel değerlere sahip tüketicilerin yeşil ürün satın alma niyetlerinin daha yüksek olduğunu ve ürünün algılanan performansı ile erişim kolaylığının karar sürecinde belirleyici rol oynadığını ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçları, çevreye ilişkin algı ve yeşil yıkama algısının yeşil ürünlere yönelik satın alma niyeti üzerinde istatiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olmadığını ortaya koymaktadır. Algılanan fiyat değişkeninin ise satın alma niyeti üzerinde sınırlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Bu durum, ekonomik faktörlerin bireylerin karar sürecinde etkili olduğunu göstermekle birlikte satın alma niyetini tek başına belirleyen bir faktör olmadığını göstermektedir. Genel olarak elde edilen bulgular, yeşil kişisel bakım ürünlerine yönelik satın alma niyetinin psikolojik, işlevsel ve ekonomik faktörlerin birlikte etkisiyle şekillendiğini ortaya koymaktadır. Çalışma, sürdürülebilir tüketim davranışlarının daha iyi anlaşılmasına katkı sunmayı ve işletmelerin çevreye duyarlı pazarlama stratejileri geliştirmelerine destek sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing severity of environmental problems, sustainable consumption has become a central concern for both individuals and organizations. Climate change, environmental pollution, biodiversity loss, and the rapid depletion of natural resources have significantly reshaped consumer awareness and expectations. In recent years, consumers have become more sensitive to the environmental consequences of their purchasing decisions, and companies have responded by developing environmentally friendly products and adopting green marketing strategies. However, although environmental awareness has increased and positive attitudes toward green products have become more widespread, this positive orientation does not always translate into consistent purchasing behavior. This inconsistency, often referred to as the attitude–behavior gap, highlights the complex and multidimensional nature of sustainable consumption. Therefore, identifying the determinants of green purchase intention remains an important research topic in both academic and managerial contexts. Among various product categories, personal care products represent a particularly meaningful field for examining green consumption behavior. Unlike many other consumer goods, personal care products are directly applied to the human body and used regularly in daily routines. For this reason, consumers evaluate these products not only based on their environmental attributes but also in terms of safety, performance, reliability, and ingredient content. Concerns about synthetic chemicals, long-term health effects, and ethical production practices increase consumer sensitivity in this category. As a result, green personal care products provide a suitable context for analyzing how environmental values, functional expectations, and economic considerations interact in shaping purchase intention. This study aims to examine the factors influencing consumers' purchase intentions toward green personal care products and to contribute to a deeper understanding of sustainable consumption behavior within this specific product category. The research was conducted using a three-stage design that integrates both qualitative and quantitative methods. In the first stage, a comprehensive literature review and bibliometric analysis were carried out to examine academic studies related to green personal care products and green purchase intention. The objective of this stage was to identify the dominant themes, theoretical approaches, frequently studied variables, and emerging research trends in the field. The findings demonstrate that academic interest in sustainable consumption and green marketing has increased significantly over the past decade. Variables such as environmental attitude, environmental concern, perceived quality, perceived price, accessibility, trust, greenwashing perception, and purchase intention are among the most commonly examined constructs. However, the bibliometric findings also indicate that research specifically focusing on green personal care products remains relatively limited compared to other categories such as organic food or household products. This gap underlines the importance of further empirical investigation in the personal care context. In the second stage of the study, a qualitative focus group was conducted to explore consumers' perceptions, motivations, and concerns regarding green personal care products in greater depth. The purpose of this stage was to better understand how consumers interpret the concept of“green”within the personal care category and to identify the main factors shaping their purchase intentions. The focus group findings reveal that participants generally hold positive attitudes toward environmentally friendly products and demonstrate a strong level of environmental awareness. Many participants expressed a sense of moral responsibility and stated that they feel personally accountable for contributing to environmental sustainability through their consumption choices. Despite this positive orientation, several barriers influencing purchase intention were identified. High price perceptions, limited product availability, uncertainty about product performance, and lack of trust in brands were frequently mentioned as significant obstacles. Participants emphasized that while environmental considerations are important, they expect green personal care products to offer the same level of effectiveness and quality as conventional alternatives. If green products are perceived as less effective or inferior in performance, consumers are less willing to purchase them. In addition, product ingredients and transparency regarding content were highlighted as critical evaluation criteria. Consumers indicated that they carefully examine ingredient lists and prefer products that clearly communicate their environmental and health-related benefits. Another important theme emerging from the focus group discussions was the role of certifications and environmental labels. Participants stated that reliable certifications increase their trust in green products and reduce uncertainty. However, skepticism regarding green marketing claims was also evident. Some participants expressed doubts about the authenticity of environmental messages and mentioned concerns about greenwashing practices. Interestingly, although certifications were seen as important, participants noted that they could not identify any brand that they consider entirely“green.”This finding suggests that credibility and transparency are crucial in building long-term consumer trust in the green personal care market. In the third stage, a quantitative field study was conducted to test the proposed research model and empirically examine the relationships between the identified variables. Data were collected from individuals aged 18 and above who use personal care products. The Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM) technique was applied to analyze the data using SmartPLS software. This method was selected because of its suitability for analyzing complex research models and its ability to assess both measurement and structural relationships simultaneously. The results of the structural model indicate that environmental attitude has a statistically significant and positive effect on green purchase intention. This finding suggests that individuals who possess strong pro-environmental values are more likely to develop intentions to purchase green personal care products. Environmental attitude appears to be one of the most influential psychological determinants of purchase intention in this context. Perceived quality was also found to have a significant and positive effect on purchase intention. Consumers are more willing to purchase green personal care products when they believe that these products provide high performance, effectiveness, and reliability. This finding emphasizes the importance of functional value in shaping green purchase intention. Similarly, accessibility was identified as a significant determinant. When green products are easily available and accessible in stores or online platforms, consumers' purchase intentions increase. This result highlights the practical dimension of sustainable consumption and suggests that market availability plays a critical role in facilitating green purchasing behavior. In contrast, environmental perception and greenwashing perception were not found to have statistically significant effects on purchase intention. Although consumers demonstrate a general awareness of environmental issues, this awareness alone does not directly influence their intention to purchase green personal care products. Likewise, while greenwashing is frequently discussed as a barrier to green consumption in the literature, its direct impact on purchase intention was not supported in this study. One possible explanation is that consumers may prioritize product performance and accessibility over abstract concerns when making purchase decisions in the personal care category. Additionally, perceived price was found to have only a limited effect on purchase intention. While price remains an important consideration, it does not appear to be the primary determinant of green purchase intention. This finding indicates that economic factors influence consumers' decisions but do not solely determine their behavioral intentions. Instead, green purchase intention emerges as a multidimensional construct shaped by psychological factors (such as environmental attitude), functional factors (such as perceived quality), and market-related factors (such as accessibility). Overall, the findings of this study demonstrate that purchase intention toward green personal care products is influenced by the combined effects of environmental values, product-related evaluations, and market conditions. The study contributes to the literature by focusing on a relatively underexplored product category and by employing a mixed-method research design that integrates bibliometric analysis, qualitative insights, and quantitative modeling. From a managerial perspective, the results suggest that companies should not rely solely on environmental messaging. Instead, they should emphasize product performance, ensure accessibility, provide transparent information about ingredients, and build consumer trust through credible certifications and consistent communication strategies. By understanding the key determinants of green purchase intention, businesses can develop more effective and sustainable marketing strategies that align with both consumer expectations and environmental goals.