Sublethal doz uygulamaları ile phytoseiulus persimilis A.-H.'te malathiona karşı direnç seleksiyonu olanakları üzerinde araştırmalar
Investigations on the possibility of obtaining malathion-resistant phytoseiulus persimilis A.-H. population by selection with sublethal dosage applications
  1. Tez No: 5906
  2. Yazar: HİMMET FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET KILINÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi SUBLETHAL DOZ UYGULAMALARI ÎLE PHYTOSEIULUS PERSIMILIS A.-H.'TE MALATHION'A KARŞI DÎRENÇ SELEKSÎYONU OLANAKLARI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Himmet FİDAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman : Prof* Dr. Neşet KILINÇER 1989, Sayfa : 68 Jüri: Prof. Dr. Neşet KILINÇER Prof.Dr. Seval fOROS Prof.Dr. Neşe ÇA?ATAY Phytoseiulus persimilis A.-H. seralarda kırmızı örümceklerle mücadelede başarı ile kullanılan bir preda tor akardır fakat bazı durumlarda kullanımı zorunlu olan tarım ilaçlarına hassastır. Bu soruna bir çözüm getirebil mek için, seralarda kırmızı örümcek ve diğer önemli zarar lılara karşı integre mücadele uygulamalarında kimyasal ve biyolojik mücadele çalışmalarını birlikte ve uyumlu şekil de yürütebilmek amacı ile bir P. persimilis populasyonunda seleksiyon baskısı uygulanarak malathiona dirençli bir populasyon elde edilmeye çalışılmıştır. Denemelerde kullanılan P. persimilis ırkı 1986 yı lında Romanya'dan getirilmiş ve tarım ilaçlarına maruz kal maksızın iki yıl laboratuvarda yetiştirilmiştir. Avcıların ilaçlanan alanda tutulması sadece ıslak filtre kağıdı yönteminde mümkün olduğundan bu yöntemle ça lışılmıştır. Denemeler laboratuvarda, 25 ± 1 °C sıcaklık, % 80 ve üzerinde orantılı nem ve günde 16 saat aydınlık koşullarına ayarlı iklim dolaplarında yapılmıştır. Malat- hion solüsyonları musluk suyu ile hazırlanmış ve ilaçlama kulesinde püskürtülmüş tür. Başlangıç populasyonunda elde edilen LC__ değeri oldukça fazladır (1385 ppm) bu da bu ırkın daha önce Malathion'a ya da çapraz dirence neden olabilecek başka bir organik fosfatlı bileşiğe maruz kaldığını göstermek tedir.IV Seleks iyona 1500 ppm lik dozla başlanmış ve her yeni dölün ergin dişi bireylerine artan dozlarda Malathion solüsyonu uygulanmıştır. Dozlar, her seleks iyonda % 60-80 ölüme neden olacak şekilde seçilmeye çalışılmıştır. Bu şe kilde on döl süren seleks iyon sonunda LC değeri 69 89 ppm e ulaşmıştır. Seleksiyon başarı ile sonuçlanmış ve Malat- hiona direnç beş katından fazlasına yükselmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Phytoseiulus persimilis A.-H. (Acari : Phytoseiidae), seleksiyon, direnç, sublethal doz uygulamaları, Malathion.
Özet (Çeviri)
ABASTRACT Masters Thesis INVESTIGATIONS ON THE POSSIBILITY OF OBTAINING MALATHION-RESISTANT PHYTOSEIULUS PERSIMILIS A.-H, POPULATION BY SELECTION WITH SUBLETHAL DOSAGE APPLICATIONS Himmet FİDAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Prof. Dr. Neşet KILINÇER 1989, Page: 68 Jury: Prof. Dr. Neşet KILINÇER Prof.Dr. Seval TOROS Prof.Dr. Neşe ÇA?ATAY The predacious mite, Phytoseiulus persimilis A.-H., is used for the control of spider mites succesfully in greenhouses but unfortunately susceptible to insecticides which sometimes have to be used. To overcome this problem a p. persimilis population was exposed to a selection pressure for resistance to malathion with the objective of blending chemical and biological controls in an integrated program for insect and spider mite pest suppression in greenhouses. The strain of P. persimilis used in the experiments was brought from Romania in 1986 and reared in the laboratory for two years without exposure to pesticides. Wet filter paper technique was decided to be the best since predators could be kept in a limited area for malathion application. The experiments were conducted in the laboratory in climatic chambers at a temperature of 25 ± 1°C a relative humidity of at least 80 percent, and a photoperiod of 16 h. light per day. Malathion solutions were prepared with tap water and applied by spray tower.vi The LCc-n value was high for initial population (1385 ppm) suggesting that this strain was probably exposed to malathion or other organophosphorous compounds before, which had caused cross resistance. Starting dosage for the selection was 1500 ppm and adult females of every generation were treated with increasing dosages of malathion solutions. Dosages werf, chosen so that at each generation the aim was to obtain 60 % to 80 % mortality. After 10 generations of selection, the LC value increased to 6989 ppm. Selection resulted in about a 5-fold increase in LC-- and was decided to be successfull. KEY WORDS : Phytoseiulus persimilis A. H. (Acar.i t Phytoseiidae), selection, resistance, sublethal dosage applications, malathion.