Investigating middle school students' achievement and strategies in proportional reasoning problems
Ortaokul öğrencilerinin orantısal akıl yürütme problemlerindeki başarılarını ve kullandıkları stratejileri inceleme
  1. Tez No: 590716
  2. Yazar: GAMZE ÖZEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmanın amacı beşinci, altıncı, yedinci ve sekizinci sınıf öğrencilerinin orantısal akıl yürütme problemlerindeki akademik başarılarını ve bu öğrencilerin akademik başarılarının problem türlerine göre nasıl değiştiğini belirlemek, bu problemlerde kullandıkları çözüm stratejilerini incelemek ve bu stratejilerin 5. sınıftan 8. sınıfa nasıl değiştiğini ortaya koymaktır. Bu amaçlarla veri toplamak için, iki orantısal akıl yürütme testi hazırlanmıştır. Araştırma nicel ve nitel araştırma tekniklerini kullanan bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Çalışma 2018-2019 eğitim-öğretim yılının güz döneminde, Ankara'nın Mamak ilçesinde bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan 255 beşinci sınıf, 209 altıncı sınıf, 256 yedinci sınıf ve 138 sekizinci sınıf öğrencisi olmak üzere toplam 858 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmanın nicel teknikleri kullanan kısmında öğrencilerin tamamından veri elde edilmiştir. Nitel teknikleri kullanan kısmında ise her sınıf seviyesinden orantısal akıl yürütme testlerinden en yüksek puanı almış 20 öğrenci olmak üzere toplamda 80 öğrenciden veri elde edilmiştir. Çalışmanın sonucunda öğrencilerin orantısal akıl yürütme testlerindeki başarılarının sınıf seviyesine bağlı olarak arttığı ve problem çeşitlerine göre değiştiği tespit edilmiştir. Öğrencilerin belirli çözüm stratejilerini sıklıkla kullandıkları ve yine sınıf seviyelerine göre bu stratejilerinin farklılaşabildiği görülmüştür. Ayrıca, formal bir şekilde öğretilmese de öğrencilerin orantısal akıl yürütme becerisine sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aims of the study are to specify the academic achievement of the fifth, sixth, seventh and eighth grade students in proportional reasoning problems, to determine how the academic achievement of these students change according to problem types, to examine their solution strategies in these problems, and to reveal how these strategies diversify from fifth to eighth grade. To collect data in order to achieve these aims, a proportional reasoning test were prepared. The study was designed as a mixed study. It was carried out with a total of 858 students- 255 fifth, 209 sixth, 256 seventh and 138 eighth grade students- studying at a public school in Mamak district of Ankara in the fall semester of the 2018-2019 academic year. The data were obtained from all students in the quantitative part of the study. In the qualitative part of the study, the data were collected from 80 students in total. These students were 20 students with the highest score in proportional reasoning test at each grade level. The findings of the study revealed that the achievement of the students in proportional reasoning test increased depending on the grade levels and changed according to the types of problems. It was further observed that the students frequently used certain solution strategies, and these strategies differed according to their grade levels. Additionally, it was concluded that students had the proportional reasoning skills although they were not taught these skills formally.