Meta sezgisel yaklaşımlar ile P-medyan tesis yeri seçimi
Meta heuristic approaches with P-median problem
  1. Tez No: 590724
  2. Yazar: ÜMRAN TÜZÜN SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMMAN TUĞBA GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tesis yeri seçimi işletmeler için uzun vadeli ve stratejik kararlar olduğu için geçmişten günümüze popülerliğini koruyan konulardan biri olmuştur. Genel olarak tesis yeri seçiminde amaç müşterilere hizmet verecek olan tesisin en uygun konumunun belirlenmesidir. P-medyan tesis yeri seçim problemi de tesis yeri seçim problemleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. P-medyan problemi NP Zor problem sınıfında olan, kombinatoryal problem türlerinden birisidir. Tez çalışmasında p-medyan probleminin tanımı yapılarak çözüm yöntemlerinden olan meta sezgisel algoritmalar araştırılmıştır. İkinci bölümde genetik algoritma, tavlama benzetimi algoritması, tabu arama algoritması ve karınca kolonisi algoritması gibi literatürde önemli yer bulan yaklaşımlar hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, p-medyan probleminin çözümü için genetik algoritma kullanılmıştır. Genetik algoritmaya ait parametreler belirlenerek, OR-Library problem setindeki çeşitli boyutlardaki p-medyan test problemleri ile algoritmanın performansı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Facility location problem has been one of the most popular issues from past to present as long-term and strategic decisions for businesses. In general, the purpose of choosing the facility location is to determine the most suitable location of the facility that will serve the customers. P- median problem is one of the combinatorial problem types in difficult problem class. In the thesis, meta heuristic algorithms, which are one of the solution methods, are investigated by defining the p-median problem. In the second part, detailed information is given about the approaches which are important in the literature such as genetic algorithm, simulated annealing algorithm, tabu search algorithm and ant colony algorithm. In the third part, genetic algorithm is used to solve p-median problem. The parameters of the genetic algorithm were determined and the performance of the algorithm was evaluated with the p-median test problems of various sizes in the OR-Library problem set.