Sahâbeye verilen lakap ve unvanlar
Nickname and titles given to the companions of the prophet Muhammad (sahaba)
- Tez No: 590725
- Danışmanlar: PROF. DR. KASIM ŞULUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın konusu; her biri aynı zamanda tarihi bir vesika olup o dönemin yaşanmış önemli olaylarına ışık tutan ashâb-ı kirâma verilen lakap ve unvanların tesbiti, alfabetik olarak sıralanması ve anlamlarının izahıdır. Giriş ve bir bölümden oluşan çalışmamızın giriş kısmında; sahâbî kavramıyla ilgili genel bilgilere, iman, kişilik ve sosyolojik algısından sakınca görmediği isim, künye, lakap ve unvan sözcüklerinin lügavî ve ıstılahî anlamlar ele alınmıştır. Birinci bölüm; tezin asıl konusu olan sahâbîlere verilen unvan ve lakaplara tahsis edilmiştir. Ashâb arasında künye, unvan ve lakaplar yaygın bir şekilde kullanılmış, birçok sahâbî ismiyle değil lakabıyla anılmıştır. Hz. Peygamber'in bazı sahâbîlerin kötü ve yanlış çağrışımları olan isim, künye, unvan ve lakapları değiştirmiş yerine daha güzellerini vermiştir. O, ashâbının İslâm'dan önceki aldıkları isim, künye, unvan ve lakaplarını büyük çoğunluğuna ise müdahele etmemiştir. Hz. Peygamber (sav), isim, künye, unvan ve lakaplar konusunda sahâbîlere karşı son derece kibar davranmış ve onları onurlandırmıştır. Bu durum Hz. Peygamber'in dikkate alınması gereken bir sünneti; yani daimî uygulamasıdır.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is determining of the titles and agnomens of the Companions of the Prophet who are themselves historic documents and shed light on the important events of that period; and is ordering alphabetically their nickname and titles and explaning their meanings. In the introduction part of this study, which consists of a beginning and another section; the general information about the concept of the Companion of the Prophet, his own name, imprint, nickname and title of the lugavi and the meaning of the lucrative are discussed. The first part is allocated to the titles and agnomens of the Companions of the Prophet which is the main topic of the thesis. Agnomens, titles and nicknames have been used extensively among the Companions of the Prophet, and many of the Companions were not called by their own names. The Prophet changed the names, imprints, titles, and nicknames of some Companions which are bad and wrong connotations and gave them more beautiful ones. He did not interfere with the majority of his companions' names, imprints, titles and nicknames they received before Islam. The Prophet was very kind and honored to the Companions in terms of names, imprints, titles and epithets. This practice is a Sunnah of The Prophet to be considered; that is, his permanent application.