İFK hadisesi ve sahabe üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Examination of the IFK incident and its effects on the companions
- Tez No: 834772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hicretin 5/627 yılında Beni Mustalik Gazvesi sonrasında gerçekleşen İfk olayı İslam Tarihi'nin kırılma noktalarından birisi olmuştur. Zira Hz. Aişe'ye atılan iftira bu gazve sonucunda gerçekleşmiş ardından vuku bulan konumuzla alakalı hadiseler bununla bağlantılı olarak cereyan etmiştir. Gazve öncesi Medine'de etkin olan Yahudilerin münafıklarla iş birliği yaparak Hz. Peygamber'e ve Müslümanlara çeşitli girişimlerle nasıl tuzaklar kurduklarına değinilmiştir. Tüm bu saldırı ve psikolojik harp taktiklerine rağmen başarılı olamayan Yahudi ve Münafık ittifakının Medine'de gerçekleştiremediği infiali bir seferde gerçekleştirme teşebbüsünden ve bunda kısmen başarılı olunduğundan bahsedilmiştir. Bu iftira olayı Hz. Peygamber ve Hz. Âişe ailesi üzerinde olduğu gibi sahabe üzerinde de birçok etki bırakması hasebiyle önem arz etmektedir. Bu hadiseyle beraber Müslümanların iftiralar karşısında edep ve temkin muvazenesini sağlaması ve Müslümanlara bakış açısı kazandırması konuyu işleme amacını teşkil etmektedir. Tezimizde öncelikle kavramsal çerçeve ele alınmış sonrasında İfk olayının gerçekleştiği gazveden bahsedilmiş ve gazveden sonra gerçekleşen İfk olayının sahabe üzerindeki etkisi farklı açılardan ele alınmıştır. Hadise üzerinden Müslümanlara verilen ilahi mesajlara değinilerek tezimiz nihayete erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Ifk incident, which took place after the Battle of Beni Mustalik in 5/627 of the Hegira, was one of the breaking points in Islamic History. Because Hz. The slander against Aisha took place as a result of this expedition and the subsequent events related to our subject took place in connection with this. The Jews, who were active in Medina before the Gazve, cooperated with the hypocrites and killed Hz. It was mentioned how they set traps for the Prophet and Muslims with various attempts. It was mentioned that the alliance of Jews and Hypocrites, which failed despite all these attack and psychological warfare tactics, attempted to achieve the outrage that they could not achieve in Medina, and that they were partially successful in this. This slander incident Prophet and Hz. It is important because it left a great impact on the companions as well as on the family of Aisha. With this incident, the purpose of covering the subject is to ensure that Muslims maintain a balance of decency and caution against slanders and to provide Muslims with a perspective. In our thesis, firstly, the conceptual framework was discussed, then the expedition in which the Ifk Incident took place was mentioned, and the effect of the Ifk Incident, which took place after the expedition, on the companions was discussed from different angles. Our thesis was concluded by touching on the divine messages given to Muslims through the incident.