Sivas Kangal Balıklı Kaplıca'nın geleneksel kullanımı ve balneolojik açıdan değerlendirilmesi
Traditional use of Sivas-Kangal Balıklı Kaplıca (Spa) and its balneological evaluation
  1. Tez No: 59074
  2. Yazar: HÜSNİYE ALZAFER (BALKAN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERGİS YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Tıbbi Ekoloji ve Klimatoloji, Medical Ecology and Climatology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
78 ÖZET Bu çalışmada, 18-25 Temmuz 1996 tarihleri arasında Sivas Kangal Balıklı Kaplıcası'nı kullanan 147 deneğe anket uygulanmıştır. Anket sorulan deneklerin demog rafik özelliklerini, kaplıcayı kullanım amaçlarını, uygulama yöntemlerini ve ekonomik durumlarını değerlendirmeye yöneliktir. Sonuçta bu süre zarfinda kaplıcayı kullananların çeşitli illerden hatta yurtdışın dan genellikle cilt hastalıkları nedeniyle tedavi olmak için geldikleri, ancak ampirik ve geleneksel bir anlayışla kaplıcadan yararlandıkları belirlenmiştir. Daha önce gelen cilt hastalarının çoğunluğu Balıklı Kaplıca'dan çok ya da orta derecede yararlandıklarını bildirmiştir. Yararlananların da yansına yakın bir bölümü şikayetlerinin en az 7 ay bo yunca ortaya çıkmadığını ifade etmiştir. Gelenlerin hepsi kendi olanaklanyla gelmiştir. Aynca havuzlardan ve içme kürünün uygulandığı çeşmeden su örnekleri alınmış tır. Yapılan analizlerde suyun fizikokimyasal açıdan selenyum içerdiği ve akratotermal özellikte olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda cilt hastalıklarının tedavisi için uygun dur. Ancak bakteriyolojik açıdan sular çok kirlidir. Netice itibariyle havuzların kulla nımı ve mineralli suyun içilmesi sağlık açısından sakıncalıdır. Suyunda yaşayan balıklan ve cilt hastalıklarının tedavisindeki etkinliği ile adını hem yurtiçinde hem de yurtdışında duyurmayı başaran Balıklı Kaplıca bu özellikleriyle Türkiye'deki diğer kaplıcalardan farklılık arzeder. Fakat hijyenik şartlarının olumsuzluğu ve ygulama anlayışının bilimsellikten uzak olması ile diğer birçok kaplıcayla benzerlik ve paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
79 SUMMARY In this study, a questionnaire was applied to 147 subjects who used, Sivas Kangal Balıklı Kaplıca (Balıklı Spa) between 18-25 July, 1996. This questionnaire was about their demographic characteristics, their purpose for using the spa, type of usage and their economic conditions. As a conclusion, during this period, it was noticed that the spa was used by pe ople from every region of Turkey and abroad, most of the people came their skin dise ase, but it was observed that people benefited from spa traditionnaly and emprically. Most of the curists who came to Balıklı Spa previously have benefited from this spa too much or moderetely. In the half of these patients, the complaints were not appreared during minimum 7 months. All of the patients paid own their cost. In addition, water examples taken from the pools and fountain were analyzed. It was determined that the mineral water was acratothermal and countained selenium. Thus, it's favourable for the treatment of dermatological diseases. However, bacteriolo gical analyses results showed that the mineral water was too dirty. So, it's inadvisable to use the pools and drink the mineral water of Balıklı Spa. Balıklı Spa is very famous in Turkey and abroad with its fish living in the mineral water and with the effectiveness for the dermatological diseases. From this point of view, it differs, from all other spas of Turkey. However, regarding bad hygienic condi tions and unscientific concept of application, it's similer to must of the other Turkish spas.