Afyon Sandıklı Kaplıcası'nda iki farklı geleneksel kür uygulamasının gonartrozda etkinliğinin karşılaştırılması
Effectivity of two different traditional cure on gonartrosis in Afyon Sandıklı Spa Center
  1. Tez No: 59075
  2. Yazar: ERSİN ODABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KARAGÜLLE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Tıbbi Ekoloji ve Klimatoloji, Medical Ecology and Climatology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
72 ÖZET Bu çalışmada, Afyon Sandıklı Kaplıcası'ndaki farklı iki geleneksel kür uygulamasının gonartrozdaki etkinliği araştırıldı. Bu amaçla çalışmaya, günde bir peloid bir termomineral su banyosu alan 24 gonartrozlu hasta ve günde iki termomineral su banyosu olan 25 gonartrozlu hasta, 2 grup halinde dahil edildi. Kürbaşı (1. gün), kür ortası (4. gün) ve kür sonunda (8. gün) Lequesne'nin diz indeksi, VAS, 10 metre yü rüme zamanı, 3 kez çömelme zamanı ve 10 basamak inip-çıkma zamanı de- ğerlerindeki değişimler değerlendirildi. Kür sonunda, karşılaştırılan bütün parametrelerde, her iki grupta an lamlı düzelmeler olduğu ve gruplar arasında anlamı bir farkın bulunmadığı saptandı. Kür ortası değerlerindeki azalma diz indeksinde her iki grupta, VAS'da ise günde iki termomineral su banyosu alan grupta anlamsızdı. Karşılaştırlan diğer parametrelerin kür ortası değerlerindeki azalmalar anlamlı bulundu ve gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Bu sonuçlar, Afyon Sandıklı Kaplıcası'ndaki geleneksel kür uygulama larının, gonartrozda etkin olduğunu düşündürdü.
Özet (Çeviri)
73 SUMMARY In this research, effectivity of two different traditional cure on go- narthrosis, that have been performed in Sandıklı spa center, Afyon, were investigated. Patients, who are takes to this research, have been separated to two groups. 24 patients in the first group have taken peloid thermomineral wa ter bath once a day and 25 patients in the second group have taken ther momineral water bath twice a day. Variations on Lequesne's knee index, VAS index, 10 meters walking time, 3 times squating down and up time, and 10 stairs stepping up and down time have been evaluated at the first day, middle day and last day of the therapy. When we evaluated all the parameters at the end of the cure, there were meaningful improvements on each group, but there were no conside rably difference between the two groups. The decreasing of the midcure time values about the knee index on each group, and about the VAS index on the second group were not me aningful. The decreasing of the midcure time values of the parameters that are compared were meaningful and there were no meaningful difference between the two groups. There results have been througt that traditional cure, performing in Sandıklı spa center, Afyon, were effective on gonarthrosis.