Sarısungur göletinde (Eskişehir) fizikokimyasal parametrelerinmevsimsel izlenmesi
Seasonal monitoring of physico-chemical parameters inSarisungur pond (Eskishehir)
  1. Tez No: 590781
  2. Yazar: ILKIN ALASGARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında Sarısungur Göleti'nin bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri araştırılmıştır.Bu amaç doğrultusunda Sarısungur Göleti'nden Eylül(2018)-Haziran(2019) tarihleri arasında 6 istasyondan mevsimsel olarak su örnekleri alınmış, gerekli ölçüm ve analizler yapılmıştır.Araştırma süresince su sıcaklığı, pH, elektriksel iletkenlik, çözünmüş oksijen miktarı, oksijen doygunluğu arazide yapılan ölçümlerle belirlendi.Nitrat, nitrit, amonyum,toplam azot ve fosfat miktarları ise labaratuvarda yapılan spektrofotometrik analizlerle tespit edilmiştir.Analizler sonucu elde edilen verilerin mevsim ve istasyonlara göre dağılımları tablo ve şekillerle ifade edilmiştir.Sarısungur Göleti'nde yaptığımız çalışmalar sonucunda bulunan fiziksel ve kimyasal veriler Kıtaiçi Su Kaynakları Kalite Kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Genel olarak parametreler I ve II Su Kalite Sınıfına ait olduğu belirlenmiştir.Lakin bazı parametreler açısından göletde bazı istasyonlarda mevsimsel olarak III Su Kalite Sınıfı özellikleri de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some physical and chemical properties of Sarısungur Pond have been investigated. For this purpose, seasonal water samples have been taken from 6 stations in the period of September (2018) - June (2019). During the research period, water temprature, pH, electrical conductivity, dissolved oxygen amount and oxygen saturation were determined by the evaluation of the field. The amount of nitrate, nitrite, ammonium, total nitrogen and phosphate were determined by spectrophotometric analysis in the laboratory. The distribution of the data obtained as result of the analyzes according to seasons and stations are expressed in tables and figureas. The physical and chemical data obtained as a result of our studies in Sarısungur Pond have been evaluated according to Continental Water Resources Quality Criteria. In general, parameters I and II belong to the Water Quality Class. However, in some stations of the pond in terms of some parameters, some seasonal III water quality characteristics were detected.