İklim değişikliğinin Eskişehir'deki devlet ve il yollarındaki drenaj yapıları üzerindeki etkisi
The impact of climate change on drainage structures on state and provincial roads in Eski̇şehi̇r
- Tez No: 998565
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOMBUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, iklim değişikliğine bağlı artan aşırı yağışların Eskişehir'deki karayolu drenaj altyapısına etkilerini inceler. Mevcut sistemlerin kapasite yetersizliği ve iklim uyumsuzluğu sorunlarından hareketle, gelecek senaryoları altındaki performansını değerlendirir. Araştırma, literatür analiziyle başlar. Bu teorik altyapıyı takiben, çalışma alanı olan Sarısungur Deresi alt havzası içerisindeki menfeze ait havzanın sayısal haritaları çıkarılmış ve meteorolojik veriler, ERA5-Land veri seti ile CMIP6 iklim projeksiyon modelleri (CNRM-CM6-1-HR ve NorESM2-MM) çalışmanın veri kaynaklarını oluşturmuştur. Ayrıca bölgedeki devlet yolları üzerindeki mevcut menfezler tespit edilerek analize dahil edilmiştir. Metodolojide, geçmiş veriler ile ERA5-Land verileri karşılaştırılmıştır. Python ile CMIP6 iklim projeksiyon modelleri SSP2-4.5 ve SSP5-8.5 senaryoları için 2025-2099 için aşırı yağış senaryoları üretilmiştir. Bu veriler HEC-HMS modeli ile yüzey akışa dönüştürülmüş, HEC-RAS taşkın analizleriyle menfezlerin gelecekteki hidrolik kapasiteleri test edilmiştir. Sonuçlar, yüksek emisyon senaryolarında aşırı yağışlarda önemli artışlar beklendiğini ve mevcut drenaj altyapısının bu artış karşısında risk altında olduğunu göstermektedir. İklim dirençli altyapı için proaktif önlemler önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of climate change-induced extreme rainfall on highway drainage systems in Eskişehir. It addresses inadequate capacity and climate incompatibility to evaluate future performance under different scenarios. The research begins with a literature review. The Sarısungur Stream sub-basin was studied using digital maps, meteorological data, the ERA5-Land reanalysis dataset, and CMIP6 climate models (CNRM-CM6-1-HR and NorESM2-MM). Existing culverts on state roads were also identified and mapped. Methodologically, historical data were compared with ERA5-Land. Using Python, future extreme rainfall scenarios (2025–2099) for SSP2-4.5 and SSP5-8.5 pathways were generated from CMIP6 models. This data was processed in HEC-HMS to simulate surface runoff, and culvert capacities were tested via HEC-RAS flood analysis. Results project significant increases in extreme rainfall frequency and intensity, particularly under high-emission scenarios, revealing a high risk of current infrastructure inadequacy. Proactive measures are recommended for climate-resilient infrastructure.