Gebelerde hipertansiyonun psikososyal sağlık üzerine etkisi
Hypertension prevalence and psychosocial health in pregnant women
- Tez No: 590786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİLE ALTUNTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kadın hayatının önemli evrelerinden olan gebelik, normal seyredebildiği gibi gebelikle birlikte oluşan bazı hastalıklar hem gebede hem de fetusta olumsuz etkiler oluşturabilir. Yüksek riskli gebelik fiziksel, psikolojik, sosyal ve ekonomik açıdan büyük bir sağlık sorunudur. Riskli gebelikler, anne, fetüs veya yeni doğanın doğum öncesi veya sonrası artmış morbidite ve mortalite riski bulundurma durumudur. Gebelikte en fazla görülen tıbbi komplikasyon hipertansif bozukluklardır. Hipertansif bozukluklar maternal ve perinatal mortaliteyi oldukça arttırmaktadır. Bu araştırma, gebelik nedeniyle polikliniğe başvuran kadınlarda gebeliğe bağlı hipertansiyon sıklığını ve gebelerin psikososyal sağlık durumunu değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma örneklemini on sekiz yaş üzerinde olan 306 gebe oluşturmuştur ve tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Olasılıksız örnekleme yöntemlerinden gelişigüzel örnekleme yöntemi kullanılarak örnek seçimi yapılmıştır. Araştırmacı tarafından oluşturulan 35 soruluk anket formu ve“Gebelikte Psikososyal Sağlığı Değerlendirme Ölçeği”(GPSDÖ) kullanılarak ve yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak veriler toplanmıştır. Sayı, yüzde, ortalama, Mann Whitney U, Kruskal Wallis Varyans Analizi ve Spearman korelasyon analizi verileri analiz etmede kullanılmıştır. Gebelerin GPSDÖ puan ortalamasının 3.97±.43, hipertansiyon sıklık oranı %10,5 olduğu bulunmuştur. Hipertansiyon tanısı olan ve olmayan gebelerin psikososyal sağlık puanları incelendiğinde, hipertansiyonu olmayan gebelerin GPSDÖ toplam puan ortalamasının (3.98±.43) hipertansiyonu olanlara (3.86±.47) göre anlamlı olmadığı belirlenmiştir (p> .05).
Özet (Çeviri)
Pregnancy, which is an important period in a woman's life, may cause adverse effects on both mother and fetus because of some diseases arising with pregnancy while it is usually normal. High-risk pregnancy is an important health problem with its physiological, psychological, social and economical aspects. High-risk pregnancies are the conditions when the mother, fetus or newborn has an increased morbidity or mortality risk before or after the birth. Hypertensive disorders is the most common medical complication in pregnancy. It increases the maternal and perinatal mortality significantly. This research has been conducted to evaluate the prevalence of the pregnancy associated with hypertension and psychosocial health of the pregnant women coming to the outpatient clinic. The sample of the research which is planned as a descriptive type research consists of 306 pregnant over 18 years old. Accidental sampling method of the improbable sampling methods is used. In data collection, a questionnaire with 35 questions prepared by the researcher and“ Psychosocial Health Rating Scale in Pregnancy”(PHRSP) are used. The data is collected by the researcher with the face-to-face interview method. In the analysis of the data; number, percentage, average, Mann Whitney U, Kruskal Wallis Variation Analysis and Spearman correlation analysis are utilized. PHRSP point average and the rate of hypertension prevalence of pregnant women are respectively 3.97±.43 and %10,5. When the pregnant women's psychosocial health points are analyzed, PHRSP total point average of pregnant women without hypertension diagnosis (3.98±.43) are observed to be insignificant compared to the ones with hypertension diagnosis (3.86±.47) (p> .05).