Partikül bazlı sıvı kromatografisi kolonlarında transport modellerinin kaşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of transport models in particle based liquid chromatography columns
  1. Tez No: 590832
  2. Yazar: ERHAN ŞENLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ALİ TUNCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Nanotıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tez çalışması kapsamında yüksek performanslı sıvı kromatografisi(YPSK) için literatürde kullanılan transport modelleri olan İdeal Model(İM), Denge Dağılım Modeli(DDM) ve Rastgele Yürüme Modeli(RYM) detaylı olarak incelenerek bu modelleri esas alan Modifiye Denge Dağılım Modeli (MDDM) geliştirilmiştir. YPSK kolonlarında ana olarak iki bileşen bulunmaktadır. Bunlardan biri sıvı olan hareketli faz diğeri ise sabit olan katı fazdır. Katı fazı oluşturan dolgu malzemesi küresel ve gözenekli partiküllerden oluşmaktadır. Bu partiküllerin ayırma performansına etkilerinin daha iyi anlaşılabilmesi için partikülün temel özellikleri olan özgül yüzey alanı, partikül gözenekliliğini ifade eden birimsiz bir çarpan önerilmiştir. Birimsiz çarpan MDDM 'inde kullanılmıştır. Elde edilen modeller nümerik çözüm yöntemlerinden olan sonlu farklar tekniği kullanılarak çözülmüştür. Sonlu farklar yöntemi, problemin iki boyutlu olması, programlama kolaylığı sağlaması ve yüksek doğrulukta sonuç vermesi nedeniyle tercih edilmiştir. Karşılaştırma kapsamında ayrıca RYM'de incelenerek çözülmüştür. Elde edilen sonuçlar literatürle uyumlu olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, the Ideal Model (IM), Equilibrium Dispersive Model (EDM) and Random Walk Model (RWM) which are used in the literature as transport models for high performance liquid chromatography (HPLC) are examined in detail. Modified Equilibrium Dispersive Model (MEDM) is developed based on these models. There are mainly two components in HPLC columns. One of them is the mobile phase which is liquid and the other is the stationary solid phase. The solid phase forming material is composed of spherical and porous particles. In order to better understand the effects of these particles on the separation performance, a unitless multiplier, which expresses the particle's specific properties, the specific surface area and the particle porosity, has been proposed. The unitless multiplier is used in MEDM. The obtained models were solved by using finite difference technique which is one of numerical solution methods. The finite difference method has been preferred because the problem is two dimensional, provides ease of programming and gives high accuracy results. In the scope of the comparison, it was also examined and solved in RWM. The results obtained consistent with the literature.