Bir argon plazma jetine enjekte edilen katı partiküllere ısı transferinin ve sıcaklık eğrilerinin incelenmesi
- Tez No: 4253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR SAMİ YILBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ö Z ET Bu çalışmada argon plazması içerisinde taşınan küresel yüzeyler© sahip katı partiküllerin ısıl durumları vs buna bağlı olarak hareketleri teorik olarak incelenmiştir» Yapılan çalışmalar, püskürtme uygulaması il© akıntı yönünde ki serbest bir plazma jetine enjekte edilen katı partiküllerin ısı ve momen tum değişimlerini verecek detaylı bir bilgisayar programı yapılmasını içer mektedir,. Genellikle plazma püskürtmesi diye bilinen bu işlemde, plazma Se tindeki sıcaklık ve katı partiküllerin hızları kabul edilebilir bir doğru lukla hesaplanmadıkça istenen özelliklere sahip yüksek sıcağa dayanıklı ref- rakter kaplama maddelerinin üretiminde rol oynayan parametreler hakkında ke sin bir tahmin yapmak stümkün olmamaktadır* Argon plazma dengesi ire geçiş özellikleri sıcaklık fonksiyonları olarak yazılmıştır. Serbest jet hızı ve sıcaklıkları lüle boyunca değişmekte ve lüle boyunca eksenel mesafedeki je tin merkez hattından radyal uzaklığına bağlı olarak da ifade edilebilmekte dir. Böylece jette radyal uzalliklara ait parametrelerin olacağı düşünülmüş tür, Partikül enerji denklemi, sadece Reynold sayısına ve zamana bağlı olarak ya zılmıştır» Re'nin, zamana bağlı olduğu kadar eksenel ve radyal uzunlukların da bir fonksiyonu olacağı düşünülmüştür, Benzer şekilde, ısı geçişinde önemli olan Prandtl ve Kusselt sayıları aynı şekilde eksenel ve radyal konumlara ve bu yüzden de zamana bağlı olarak düzenlenmiştir,
Özet (Çeviri)
SUMMARY ^ In this study the conditions and movements of solid particles with spherical surfaces in accordance with the thermal conditions were examined theoritically9 The studies- carried on in t ids thesis include designing a detailed computer programme to give the change of heat and momentum of the solid particles injected to a free jet of plasraa in the direction of spray current, In this operation j generally known as plasma spraying, unless the heat speed of the particles in the jet of plasma are calculated within an acceptable range of corrections, it is impossible to guess precisely the parameters taking part in the production of refractory laminating materials with the required specifications and resistant to hi^h temperatures» The equilibrium of argon plasma and transition praperties were written as functions of heat. The temperatures and the free jet velocity are subject to change through and can be expressed in terms of the radial distance from the centre line of the jet üt the axial distance from the noazle. Thus 5 it is possible to have parameters about the radial distances on the jet. The particle ener.'y equation has been written in terra of only time and the Reynolds coefficient. It is considered that Re is a function of axial and radial distances as much as it is concerned with time. Similarly, the Prandt and lîusselt numbers which are important in heat transfer were designed in accordance with axia.i. and radial positions and. thus, with time»