Bor içeren kesme atıksularının dolgulu kolonlarda elektrokimyasal olarak arıtılması
Electrochemical treatment of boron doped cutting wastewaters in filled columns
- Tez No: 590841
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ BAYRAKCI KAREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada bor katkılı metal kesme atıksuyunun arıtımı elektrokimyasal yöntemler ve kimyasal çöktürme yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Kimyasal çöktürme ile arıtılabilirlik çalışmalarında koagülant olarak alüminyum sülfat (Al2(SO4)3.18H2O) ve demir (II) klorür (FeCl2.6H2O) kullanılmıştır. Çalışma sonunda alüminyum sülfat koagülantı ile %76,6 KOİ giderim verimi elde edilirken, demir (II) klorür koagülantı ile %75,7 KOİ giderim verimi elde edilmiştir. Elektrokimyasal arıtım için rashing halkaları şeklinde; alüminyum, demir ve grafit elektrotlar kullanılmıştır. Çalışma kapsamında pH, akım yoğunluğu, debi, destek elektrolit miktarı gibi parametrelerin KOİ giderim verimi üzerine etkileri incelenmiştir. Yapılan elektrokimyasal çöktürme çalışmalarında demir elektrot kullanarak %84 KOİ giderim verimi elde edilirken, alüminyum elektrot kullanılarak %78 KOİ giderim verimi elde edilmiştir. Elektro-Fenton yöntemiyle gerçekleştirilen çalışmada ayrıca H2O2 derişiminin etkisi incelenmiştir ve çalışma sonunda %90,9 KOİ giderim verimi elde edilmiştir. Grafit elektrot ile gerçekleştirilen elektroyükseltgeme çalışmaları sonucunda optimum şartlar altında %67,6 KOİ giderim verimi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, treatment of boron doped metal cutting wastewater was carried out by electrochemical methods and chemical coagulation method. The chemical precipitation was treated with aluminum sulfate (Al2 (SO4) 3.18H2O) and iron (II) chloride (FeCl2.6H2O) as coagulant. At the end of the study, 76,6% COD removal efficiency was obtained with aluminum sulfate coagulant and 75.7% COD removal efficiency was obtained with iron (II) chloride coagulant. In the form of rashing rings for electrochemical treatment; aluminum, iron and graphite electrodes were used. In this study, the effects of parameters such as pH, current density, flow rate, amount of support electrolyte on COD removal efficiency were investigated. In electrochemical coagulation studies, 84% COD removal efficiency was obtained by using iron electrode and 78% COD removal efficiency was obtained by using aluminum electrode. In the study performed by electro-Fenton method, the effect of H2O2 concentration was also examined and 90.9% COD removal efficiency was obtained at the end of the study. As a result of electro-oxidation studies performed with graphite electrode, 67,6% COD removal efficiency was obtained under optimum conditions.