Kokainin antioksidan sistemde rol oynayan enzim ve metaller üzerine etkilerinin araştırılması
Effects of cocaine on the enzyme activities and metal levels in antioxidative system
  1. Tez No: 59085
  2. Yazar: SENEM KARACA ATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SAYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
VI. ÖZET Kokain; SSS üzerinde psikostimulan etkiye sahip bir bileşik olup, bağımlılığının dopamin eksikliği ile oluştuğu düşünülmekte dir. Bu amaçla kokain HC1 enjeksiyonu yapılan ratlarla, % 0.9 NaCl çözeltisi enjeksiyonu yapılan ratlarm eritrosit ve plazma örnek lerinde glutation peroksidaz ve SOD enzim düzeyleri ve selenyum, bakır, çinko elementlerinin düzeyleri tayin edildi. SOD ve gluta tion peroksidaz enzim düzeyleri spektrofotometrik olarak ölçüldü. Eser element düzeyleri ise atomik absorbsiyon spektrofotometrisi ile tayin edildi. Ertirosit SOD enzimi, plazma, bakır, plazma selenyum ve eritro sit çinko düzeylerinde anlamlı bir değişiklik görülmedi (p>0.01). Plazma ve eritrosit GSH-Px enzim düzeyinde kontrol grubu ile 20 mg/kg i.p. kokain HC1 çözeltisi enjeksiyonu yapılan ratlarda anlamlı bir değişiklik tesbit edildi (p 0.01). Eritrosit selenyum düzeyi ölçümlerinde kontrol grubuna göre diğer gruplarda anlamlı bir düşüş görüldü (p0.01). -65-
Özet (Çeviri)
VI I. SUMMARY EFFECTS OF COCAINE ON THE ENZYME ACTIVITIES AND METAL LEVELS IN ANTIOKSIDATIVE SYSTEM Cocaine is a compound which has psychostimulane effect on SSS. Dependence mechanism has not understood. In this study the role of free radicals in cocaine dependence was studied. For that reason; 10,20 mg/kg i.p. cocaine HC1 were enjected rats and % 0,9 NaCl solution was used as a control. Glutathione peroxidase and superoxide dismutase activities and selenium, copper and zinc levels were determined. Superoxide dismutase and glutathione peroxidase activities were measured by spectrophotometrically. Trace element levels were determined by atomic absorption spectrometry. There was not any significant difference in erythrocyte super oxide dismutase activities, plasma copper, plasma selenium, eryth rocyte selenium and erythrocyte zinc levels in all groups (p>0.01).' A significant difference were observed in plasma and eryth rocyte glutathione peroxidase activities between 20 mg/kg i.p.