İdrar içerisinde suistimal edilen maddelerden eroin, esrar ve kokainin izolasyonu ve GC-MS tekniği ile tanımlanması
- Tez No: 55419
- Danışmanlar: PROF.DR. OKAY GÜROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu çalışmada; ülkemizde ve dünyada kullanımı çok yaygın olan esrar, eroin ve kokain gibi suistimal edilen maddelerin idrar örnekleri içerisinden izolasyonu ve tanımlanması yapılmıştır. İdrar içerisinde hangi tür metabolit grubunun bulunduğunu saptamak için Enzim Immunoassay tekniği kullanılmıştır, idrar içerisinden metabolitlerin izolasyonu için, sıvı-sıvı ve katı-faz ekstraksiyon teknikleri ayrı ayrı kullanılarak, birbirlerine karşı olan avantajları ve dezavantajları incelenmiştir. Ekstraksiyon ve buharlaştırmadan sonra metabolitler, türevlendirilmeden (direkt) ve N,0-bis-trimetilsililtrifloroasetamit (BSTFA) ile türevlendirilerek kapiler kolonlu gaz kromatografi-kütle spektrometresi birleşik sistemiyle tammlanmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study; drag abused substances such as cannabis, heroin and cocaine which are popular in our country are isolated and identified in urine specimen. Enzyme Immunoassay technique is used to screen which group of metabolite exist in urine. Liquid-liquid and solid-phase extraction techniques were used in order to isolate metabolites from urine. Advantages and disadvantages of these techniques were compared. After extraction and evaporation the metabolites were analysed by Capillary Column Gas Choromatography-Mass Spectroscopy technique. They were also derivated by N,0-bis-trimethylsilyltrifluoroacetamide (BSTFA) and then were analysed by the same technique.