Nitrik oksid ve oksidatif stres arasındaki ilişkinin incelenmesi
An Investigation on the relationship between nitric oxide and oxidative stress
  1. Tez No: 59086
  2. Yazar: AHMET AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AŞKIN IŞIMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
VI-OZET NİTRİK OKSİD VE OKSİDATİF STRES ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ Diyabetiklerde kalp hastalıkları, ateroskleroz, retinopati ve nefropati gibi patolojilerin sıklıkla meydana gelmesi nedeniyle diyabette reaktif serbest oksijen radikalleri ve nitrik oksid arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Tip I ve Tip II diyebetes mellituslu hastalar ile Tip II diyabetes mellituslu hastaların 1 aylık tedavisi sonrasında (Tip II TS) eritrosit bakır çinko süperoksid dismutaz (CuZn SOD), eritrosit ve plazma selenyum bağımlı glutatyon peroksidaz (Se GSH-Px) ve eritrosit katalaz enzim aktiviteleri, eritrosit ve plazma malondialdehid (MDA) düzeyleri ile plazma nitrit/nitrat (N027N03"), plazma siklik guanozin monofosfat (cGMP) ve plazma nitrotirozin seviyeleri ölçülmüştür. Tip I ve Tip II diyabet grupları için iki farklı kontrol grubu (K1 ve K2) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII - SUMMARY AN INVESTIGATION ON THE RELATIONSHIP BETWEEN NITRIC OXIDE AND OXIDATIVE STRESS The aim of the study is to investigate the relationship between free oxygen radicals and nitric oxide in diabetes in which heart disease, atherosclerosis, retinopathy, nephropathy commonly occur. For this purpose, erythrocyte copper zinc superoxide dismutase (CuZn SOD) activities, erythrocyte and plasma selenium dependent glutathione peroxidase (Se-GSH-Px) activities, erythrocyte catalase activities, erythrocyte and plasma malondialdehid (MDA) levels, plasma nitrite/nitrate (N027N03") levels, plasma cyclic guanosine monophosphate (cGMP) levels and plasma nitrotyrosine levels were measured in Type I, Type II diabetic patients, and in Type II diabetic patients after a monthly treatment (Type II TS). Two different control groups (K1 and K2) were used for Type I and Type II diabetic patients.