Architectural features and construction techniques of Kalash houses in Guru village, birir, chitral
Guru köyündeki Kalash evlerinin mimari özellikleri ve yapım teknikleri, birir, chitral
  1. Tez No: 590855
  2. Yazar: ALVEENA RAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Kalaş topluluğu, kuzeydeki Çitral bölgesinde yaşayan 4,184 nüfusu ile (PPAF, 2015) Pakistan'ın en küçük azınlığıdır. Kalaş toplumu, daha büyük kurumsallaşmış dini sisteme uyum sağlamayan, hala İslam öncesi ritüellerini, gelenek ve göreneklerini takip eden ve varlığını sürdüren tek Hint Avrupa uygarlığıdır. Mevcut küreselleşme kriziyle Kalaşlar, kültürlerini ve kimliklerini koruma ihtiyacının her zamankinden daha önemli olduğu bir değişim aşamasından geçmektedir. Bu nedenle, Birir Kalaş Vadisi'nde hala yerel halkını barındıran ve özgün Kalaş mimarisinin bir örneği olan“Guru Köyü”bu tez için ana çalışma alanı olarak seçilmiştir. Bu çalışma, evlerin yapım tekniğinin üzerinde durarak, mimari özelliklerin ve yapım tekniklerinin anlaşılmasına odaklanmaktadır. Bu tez ile Kalaş evlerinin karşılaştığı yapı sorunlarını çözebilecek güvenilir ve kapsamlı bilgiler yaratmayı ve böylece bölgedeki Kalaş yerleşiminin özgün tekniklerinin korunmasını hedeflemektedir. Kalaş tarihini, vadilerini ve mimarisini kapsayan literatür taraması yapılmıştır. Köyü ziyaret ederek yerinde yapılan gözlemler ile bilgi toplanmış, mevcut durumun belirlenmesi amacıyla özgün yapıların çizimleri hazırlanmış ve fotoğraflanmıştır. Böylece, saha araştırmasından ve literatür çalışmalarından toplanan bilgiler, evlerin mimari özelliklerini ve yapım tekniklerini değerlendirmek için toplu olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Kalash community is the smallest minority of Pakistan with a current population of 4,184 (PPAF, 2015) residing in the northern district of Chitral. A special case, Kalash are the only living Indo European civilization that have not adapted to any larger institutionalized religious system and still follow their pre-Islamic rituals, social customs and traditions. With the present crisis of globalization, the Kalash are going through a phase of change where the need to conserve their culture and identity is more important than ever. Hence,“Guru village”an example of authentic Kalash architecture, with natives still residing among the housing units in Birir Kalash Valley, is selected as the main study area for this thesis. The thesis focuses on the understanding of the architectural features and especially construction techniques with emphasis on construction technique of the houses. The thesis aims to create reliable and comprehensive information that can solve the construction problems faced by these houses, hence protecting and preserving original techniques of Kalash settlement within the region. Literature review is done covering history of Kalash, the valleys and their architecture. Information is gathered by visiting the village with observations made on the spot and the original structures sketched and photographed to determine the current status. 17 old houses are surveyed of which 8 are surveyed from exterior while 9 are studied with interior and exterior. Thus, the information gathered from the site survey and literature studies is analyzed collectively to evaluate the architectural features and the construction techniques of the houses.