Öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleği ve okul yöneticiliğine yönelik tutumlarının incelenmesi
The examination of prospective teachers' attitudes towards teaching profession and school management
  1. Tez No: 590858
  2. Yazar: GÜLLÜ GÜLSÜM ÇELİKEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP YILMAZ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleği ve okul yöneticiliğine yönelik tutumlarının belirlenmesi ve çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmanın evrenini, Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin dördüncü sınıflarında öğrenim görmekte olan ve pedagojik formasyon eğitimi sertifika programına katılan öğretmen adayları oluşturmaktadır. Bu kapsamda, 2018-2019 eğitim öğretim yılında basit tesadüfi (random) örnekleme yöntemiyle ulaşılan toplam 385 katılımcıya Öğretmenlik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği ve Okul Yöneticiliğine Yönelik Tutum Ölçeği uygulanmıştır. İlişkisel tarama modeli ile desenlenen araştırma verilerinin çözümlenmesinde SPSS 23.0 paket programı kullanılmış ve veri setinin normal dağılım özellikleri göstermesinden ötürü verilerin çözümlenmesinde parametrik testlerden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleği ve okul yöneticiliğine yönelik tutumlarının farklı düzeylerde olmakla birlikte pozitif yönde olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte katılımcı puanlarının bazı değişkenlere göre anlamlı bir biçimde farklılaştığı ve öğretmenlik mesleği ve okul yöneticiliğine yönelik tutum arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki söz konusu olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the prospective teachers' attitudes towards teaching profession and school management and examine them in terms of certain variables. The universe of the research consisted of prospective teachers who are the senior students studying at Gaziantep University Faculty of Education and those who attend Pedagogical Formation Education Certificate Program there. Within this context, the Attitudes Towards Teaching Profession Scale and the Attitudes Towards School Management Scale were administered to a total of 385 participants appointed by simple random sampling method in 2018-2019 academic year. The SPSS 23.0 software package was used in data analysis of the research designed through the correlational survey model and parametric tests were applied to the data set which was normally distributed. According to the research results, the prospective teachers' attitudes towards the teaching profession and school management were found to be positive at different levels. Furthermore, it was determined that the participants' scores differed significantly according to certain variables and there was a statistically significant relationship between the attitudes towards the teaching profession and school management.