K-band düşük gürültülü yükselteç tasarımı
K-band low noise amplifier design
- Tez No: 590873
- Danışmanlar: PROF. DR. KORKUT YEĞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Uydu alıcı ve haberleşme sistemlerinde düşük gürültülü yükselteç (DGY) sistemin önemli parçalarından biridir. Entegre devre teknolojisi ile hazır modul halinde DGY'ler tasarlanmış olsa da tranzistör seviyesinde DGY tasarımı düşük gürültü faktörü, ayarlanabilir kazanç ve doğrusallık parametreleri ile tüm alıcı sisteme esneklik kazandırmaktadır. Ka-band uydu sistemlerinin alış frekans bandı genellikle K-bandındadır. Bu çalışmada 19.7 ile 20.2 GHz arasında 500 MHz bant genişliğine sahip, gürültü faktörü 1.2 dB'in altında DGY tasarlanmış ve ölçümlerle doğrulanmıştır. Tasarlanan DGY'nin ticari benzerleriyle karşılaştırılması yapılmıştır. Ayrıca, DGY tasarımının çıkışına üçüncü dereceden band geçiren filtre tasarlanmış ve gerçeklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Low noise amplifier (LNA) is an important part of satellite receiver and communication systems. Although integrated circuit LNA's exist, a design starting from transistor level offers lower noise figure and adjustable gain and linearity properties. Ka-band satellite systems generally utilize K-band frequencies at downlink. In this study, an LNA operating from 19.7 to 20.2 GHz with 500 MHz bandwidth, having a noise figure of less than 1.2 dB is designed and verified with measurements. Comparison of designed LNA with its commercial counterparts is also carried out. In addition, third order band-pass filter is designed and measured at the output of the LNA.