Erzurum orman bölge müdürlüğü çamlıkaya orman işletme şefliği ökseotu zararlarının ortaya konulması
Determination of mistletoe damages in çamlikaya forest management directorate of Erzurum forest regional directorate
  1. Tez No: 590878
  2. Yazar: FAHRİ ONUR ERTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI AHMET YOLASIĞMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Türkiye'deki işletme ormanları ekosistem tabanlı fonksiyonel planlama yaklaşımı ilkeleri dâhilinde planlanmaktadır. Planlamanın ilk aşaması olan envanter çalışmaları kapsamında orman alanlarının sağlık durumu tek ağaçta yapılan ölçümlerle sağlıklı sağlıksız Ģeklinde ortaya konulmaktadır. Önemli bir sağlık problemi varsa konunun uzmanları tarafından daha kapsamlı envanter yapılmakta, koruyucu önlemler alınmaktadır. Erzurum ve Artvin'de bulunan Sarıçam (Pinus sylvestris) ormanlarında Ökseotu (Viscum album) zararı ve buna bağlı ürün kayıpları görülmektedir. Yüksek lisans tezinde ana amaç; araştırma alanı olarak seçilen Erzurum OBM Çamlıkaya OİŞ'de Sarıçam hâkimiyetindeki ve karışımda yer aldığı meşcerelerde Ökseotu yayılışının tespiti ve Ökseotuna yönelik sağlık durumu haritasını hazırlamaktır. Bu bağlamda plan ünitesinde 30 farklı bölmede örnek alanlar alınmış, envanter karnesi doldurulmuş ve tek ağaçta ölçümler yapılmıştır. Envanter karnelerinden yola çıkılarak; bakı, yükseklik gibi konumsal özellikler, meşcere tipi, kapalılık, yaş sınıfı, çap sınıfı ve bonitet gibi meşcere parametreleri açısından Ökseotu zararının yayılış eğilimi ve etkileri değerlendirilmiştir. Çamlıkaya Orman İşletme şefliğinin Ökseotu yayılış haritası diğer deyişle sağlık durumu haritası hazırlanmıştır. Ayrıca Ökseotundan etkilenen meşcerelerdeki ağaçların çap artımı kaybı ortaya konulmuştur. Ökseotu 1800 m rakımın üzerinde görülmezken, yaşlı meĢcerelerde daha az, yetişme ortamı kötü ve orta yaşlı meşcerelerde ise daha fazla etkili olduğu tespit edilmiştir. Ökseotu zararının yetişme ortamı koşulları ile ilişkisi, odun ürün kalitesine ve kaybına olan etkisi, yayılmasına neden olan kuş türleri ve diğer yaban hayvanları ile olan etkileşimi konularında daha kapsamlı, multidisipliner ve daha büyük ölçekte araştırmalarla ortaya konulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Operation forests in Turkey are planned within the principles of Ecosystem Based Functional Planning. Approach within the scope of the inventory studies, which are the first stage of planning, the health status of forest areas is determined as healthyunhealthy by measurements made in a single tree. If there is a significant health problem, more comprehensive inventory is made by the experts and protective measures are taken. Mistletoe damage and related product losses are seen in the scots pine forests in Erzurum and Artvin. The main purpose of the master thesis; to determine the spread of mistletoe in the where Scots Pine dominates and mixed and to prepare a map of health for mistletoe in selected research area in Çamlıkaya Forest Management Directorate of Erzurum Forest Regional Directorate. In this context, sample areas were determined in 30 different points in the planing unit, an inventory reports was arranged and measurements were made in a single tree. Based on inventory reports; The distribution tendency and effects of mistletoe damage were evaluated by spatial properties such as aspect, height and stand parameters such as stand type, closure, age class, diameter class, forest efficency. The mistletoe propagation map of Çamlıkaya Forest Management Directorate was prepared in other words health status map. Also, the loss of diameter of trees in the affected stands by mistletoe was revealed. Mistletoe appears over 1800m altitude, it was found to be less effective in the elderly stands, poor habitat and more effective in middle aged stands. The effects of mistletoe damage, the conditions of growth environment, its impact on wood product quality and loss, its interaction with bird species that cause its spread and its interaction with other wild animals, could be multidisciplinary and larger scale research.