Matematik öğretmen adaylarının problem kurma becerilerinin incelenmesi ve problem kurma hakkındaki görüşlerinin belirlenmesi
Investigation of problem posing skills of mathematics teacher candidates and the determination of teachers' views on problem posing
  1. Tez No: 590879
  2. Yazar: ÖZGE ÖZDEMİR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ATLIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Öğrencilerin yaratıcılıklarını arttıracak kaliteli problemlerin ve esnek sınıf ortamlarının oluşturulması için iyi yetişmiş öğretmenlere ihtiyaç vardır (Dede & Yaman, 2005). Öğrencilere, problem kurma becerilerinin kazandırılabilmesi için öncelikle öğretmenlerin bu becerilere sahip olması gerekmektedir. Bu nedenle öğretmen adaylarına problem çözme becerisinin yanında, problem kurma becerisinin de kazandırılması gerekmektedir (Gonzales'den aktaran Dede & Yaman). Bu araştırmanın amacı ortaöğretim matematik öğretmen adaylarının problem kurma becerilerini incelemek ve problem kurma hakkındaki görüşlerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın yöntemi nitel araştırma yöntemlerinden olan durum çalışması olarak belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini Ankara'da bulunan bir devlet üniversitesinde öğrenim gören son sınıf matematik öğretmen adayları oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Problem Kurma Testi kullanılmıştır. Çalışmanın geçerliği ve güvenirliği için uygulama öncesinde iki farklı uzman görüşü alınmıştır. Uzman görüşleri doğrultusunda yapılandırılmış ve yarı yapılandırılmış problem kurma durumlarından dört, serbest problem kurma durumlarından iki problem olmak üzere 10 problemden oluşan problem kurma testi hazırlanmıştır. Araştırmada veri çeşitliliğinin sağlanması için Problem Kurma Görüş Formu kullanılmıştır. Bunun yanı sıra bir diğer veri toplama aracı, seçilen öğretmen adayları ile bireysel olarak yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerdir. Verilerin analizinde nitel veri analizi tekniklerinden betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda araştırmaya katılan öğretmen adaylarının problem kurma ile ilgili eksikliklerinin olduğu saptanmıştır. Betimsel analiz sonucunda bazı öğretmen adaylarının matematik problemini yazılı olarak ifade ederken eksik bilgi içeren problem kurma, yönergeleri göz ardı etme gibi hatalar yaptığı ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra bazı öğretmen adaylarının matematiksel dili doğru kullanmaya özen göstermedikleri gözlemlenmiştir. Bağlamsal kategorisinde öğretmen adaylarından bazılarının problemlerini günlük yaşamla ilişkilendirip, hikâyeleştirdikleri görülürken bazılarının da işlemsel bilgi gerektiren problemler kurdukları görülmüştür. Ayrıca öğretmen adaylarının problemleri yazarken dil ve anlatım kurallarına dikkat etmedikleri görülmüştür. Bu sonuçlardan hareketle, araştırmanın sonunda öğretmen adaylarının problem kurma becerilerinin gelişimine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Well-trained teachers are needed to create quality problems and flexible classroom environments that will increase students' creativity (Dede & Yaman, 2005). In order to provide students with problem posing skills, teachers should have these skills first. Therefore, in addition to problem solving skills, the problem posing skill should also be gained (Dede & Yaman, from Gonzales). The aim of this study is to examine the problem posing skills of secondary school mathematics teacher candidates and to determine their views on problem posing. For this purpose, the method of the research is determined as a case study which is one of the qualitative research methods. The sample of the study consists of senior mathematics teacher candidates studying at a state university in Ankara. The Problem Posing Test developed by the researcher was used as a data collection tool. Two different expert opinions were taken for the validity and reliability of the study. A problem posing test consisting of 10 problems, four of which were structured in accordance with expert opinions, the other four of which were from semi-structured problem posing situations and the last two of which from free problem posing situations, were prepared. In order to provide data diversity, Problem Posing Opinion Form was used. In addition, another data collection tool is semi-structured interviews conducted individually with selected prospective teachers. In the analysis of data, descriptive analysis methods were used. As a result of the research, it was determined that the teacher candidates had deficiencies related to problem posing. In consequence of descriptive analysis, it was found out that some teacher candidates made mistakes such as problem posing with incomplete information while expressing maths problem in writing and ignoring instructions. In addition, it has been observed that some teacher candidates did not pay attention to using mathematical language correctly. In the contextual category, it was seen that some of the teacher candidates associate their problems with daily life and narrate them while others found problems that require knowledge-based information. Besides, it was seen that teacher candidates did not pay attention to the rules of language and expression while writing problems. Based on these results, suggestions were made for the development of mathematics teacher candidates' problem-posing skills at the end of the research.