Vitamin D reseptör gen polimorfizmleri ve baş boyun skuamöz hücre karsinomu arasındaki ilişki
The relationship between vitamin D receptor gene polymorphisms and head and neck squamous cell calcinoma
  1. Tez No: 590902
  2. Yazar: SABER CHEBOUKI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP NİL ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yapılan birçok çalışmada kanser ve D vitamini arasında ters bir ilişki saptanmış olup antikanserojen etkiye sahip olduğu bildirilmektedir. D vitamini kemik mineralizasyonunda önemli rol oynayan, immunomodülatör görevinin yanında, nörotransmitter özelliğine de sahip, hormon özelliği olan bir vitamindir. D vitamini Reseptörü (VDR)'nin birçok dokuda görülmesi ile D vitamininin, sadece kalsiyum ve fosfor metabolizması değil de birçok metabolik olayla ilişkili olduğu belirtilmiştir. Bu çalışmada baş boyun kanserli hastalar ve kontrol grubunda VDR geni FokI ve Bsm polimorfizmleri ile serum D vitamini, kalsiyum ve fosfor düzeyleri incelendi. Çalışmamız, Mersin Üniversitesi KBB AD'na başvuran bireylerden kanseri tanısı konmuş 51 hasta (hasta grubu) ile kendilerine ve birinci dereceden akrabalarına herhangi bir kanser tanısı almamış ve sistemik bir hastalığı olmayan 51 sağlık bireylerden (kontrol grubu) oluşmaktadır. Hasta ve kontrol grubunda serum D vitamin seviyesi immunokemüliminesans yöntem ile kalsiyum ve fosfor düzeyleri ise spektrofotometrik yöntem ile Cobas 800 cihazı kullanılarak çalışıldı. Yine aynı çalışma grubu içerisinde izole edilen DNA örneklerinde PCR yöntemi ile VDR FokI ve Bsm gen polimorfizmleri kontrol grubu ile kanserli hasta grubu arasında karşılaştırılarak genomik etki incelendi.
Özet (Çeviri)
Cancer is a serious disease associated with morbidity and mortality which is constantl yexpanding. Vitamin D is known to be an anti-cancer agent that plays an important role in bone mineralization, has immunomodulatory function in addition to the fact that it has transmittal and hormonal fonctions. VDR (Vitamin D Receptor) found in many tissues associated with many metabolic events, not just calcium and phosphorus metabolism. In this thesis, we investigated VDR genetic polymorphisms of VDR FokI and Bsm in the head and neck cancer patients and control group, vitamin D, calcium and phosphorus levels. Our study consists of 51 patients diagnosis with head and neck cancer being treated at Mersin University, and control group 51 patients choosen between non cancerpatients that first-degree relatives are not diagnosis with cancer. In the cancer patients and the control group, the serum level of vitamin D is measured using immunechemiluminesans method, while the calcium and phosphorus levels are measured using a spectrophotometric method, the non-genomic difference between patient and control groups were examined. In the same research DNA isolation is made followed by PCR analysis of VDR gene polymorphisms FokI and Bsm are examined by comparing the genomic effects.