Mersin'de yaşayan sığınmacılar: Yerel kültür bağlamında kimlik tartışması
Refugees living in Mersin: Identity disputation in local culture contex
  1. Tez No: 590919
  2. Yazar: RABİA KÜÇÜKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Günümüz güncel konuların başında gelmekte olan Suriye İç Savaşı sorunu ve beraberinde getirdiği sığınmacılar problemi özel önem taşımaktadır. Ülkelerinde yaşanan kaos ve çatışma ortamı, Suriye vatandaşlarını bir bilinmezin içine sürüklemiş ve canları pahasına olan bir göç hareketini başlatmıştır. Göç alan ve göç veren iki ayrı ülkeyi ilgilendiren bu hareketlilik bir uluslararası göç niteliği taşımaktadır. Uluslararası göçle ülkemize gelmekte olan sığınmacıların sosyal temas alanlarında yerel kültürle karşılaşmaları, sonuçları ve birbirlerine olan uzaklık, yakınlık yani sosyal mesafe dereceleri araştırmamın problematiğini oluşturmaktadır. Farklı etnik kimliklerle karşılaşmada verilen olumlu ya da olumsuz tepkiler ve sosyal mesafe, benzerlik ve farklılık ekseninde sosyal kimlikle ilişkilendirilmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında öncelikle göç yazınında birbiri yerine kullanılan kavramlara açıklık getirilmeye çalışılmış daha sonra kimlik ve sosyal kimlik konusuyla ilgili kaynak taraması yapılmış ve derinlemesine incelenmiş da sonra grupların benzerlik- farklılık ölçütlerine göre karşı etnik kökene olan sosyal mesafe ilişkisi ve sosyal kimlik temelli dışlanma olgusu incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Syrian Civil War problem and the refugee problem it brought along with, which is the leading current issue nowadays carry a high importance. Chaos and conflict environment accuring in their country drifted Syrian citizens into an unknown and made them start an immigration at the expense of their lives. This mobility which concerns two different countries that allow immigrants and emigration has the characteristics of an international immigration. Immigrants' that comes to our country with the international immigration, encounter with the local culture in social contact area, results of it and distance to each other, closeness which is social distance degree is the predicament of my research. Positive and negative reactions that are given with different ethnic identities in this encounter are tried to associate with social identity in context of social distance, similarity and discrepancy. As part of research, firstly it is tried to shed some light on the terms that are used in each others' places in immigration literature, afterwards some literature research about identity and social identity is done, analyzed profoundly and later social distance relation and social identity based ostracisation against different ethnic descent according to similarity-discrepancy criterions between groups is analyzed.