Göç ve toplumsal cinsiyet: Mersin ilindeki Suriyeli kadın sığınmacılar üzerine bir araştırma
Migration and gender: A study on the Syrian refugee women in Mersin
  1. Tez No: 633140
  2. Yazar: HİCRAN ÇOKYAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARELLA BODUR ÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Uluslararası ilişkilerde etkilediği alanlar bakımından önemi her geçen gün artan göç, ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel etkileri nedeni ile incelenmeye değer bir konudur. Bu tez çalışmasında 2011 Suriye İç Savaşı neticesinde oluşan zorunlu kitlesel göç hareketliliğindeki kadınların, Türkiye'nin Mersin ilindeki deneyimleri toplumsal cinsiyet rolleri üzerinden ele alınacaktır. Çalışmada, Mersin ilinde yaşamaya başlayan Suriyeli kadın sığınmacılarla derin mülakat yönetimi ile görüşmeler gerçekleştirilerek bu kadınların göç hareketinde“kadın”olarak yaşadıkları deneyimlerin neler olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Bu deneyimlerden hareketle, farklı toplumlarda kadın ve erkeğe yüklenmiş olan toplumsal cinsiyet rollerinin, kadınların göç hareketlerindeki sosyal, siyasal, ekonomik, kültürel etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak Suriye'den Türkiye'ye yaşanan zorunlu göç hareketi sonucunda, toplumsal cinsiyet rollerinin toplumsal değerlerin değişmesiyle dönüşüme uğradığı tespit edilmiştir. Suriye'de var olan toplumsal cinsiyet rolleri Türkiye'de yeniden şekillenmiştir; dolayısıyla, göçün toplumsal cinsiyet rolleri üzerinde şekillendirici etkisinden bahsetmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Migration is an issue worth examining due to its increasing economic, social, cultural and political effects in all spheres of live as well as in international relations. This study examines the experiences of Syrian refugee women - who started to live in Turkey's Mersin province due to the forced migration resulting from the 2011 Syrian civil war – through the prism of gender relations. In the study, interviews are conducted with Syrian refugee women in Mersin in order to uncover their experiences of forced migration as“women”. Based on these experiences, the study aims to explore the economic, social, cultural and political effects of gender roles imposed on women and men in both home and host countries. The study has revealed that as a result of the forced migration that occurred from Syria to Turkey, gender relations and roles adopted in the home country have been transformed. In other words, gender roles imposed and accepted in Syria have been reconstructed and renegotiated in host society, i.e. Turkey, revealing that migration shapes and affects existing gender relations and roles.