Petty commodity production in agriculture cannot survive without women's labour: From the standpoint of rural women's life experiences in Turkey
Tarımda küçük meta üretimi kadın emeği olmadan varlığını sürdüremez: Türkiye'deki kırsal kadınların duruşundan yaşam deneyimlerinin anlatısı
- Tez No: 590959
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CİHAN ECEVİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tez, çağdaş feminist kritik teori içerisinde konumlanan Feminist Duruş Kuramı yaklaşımı ile Türkiye'nin Batı Karadeniz bölgesindeki bir köyde gerçekleştirilen alan araştırmasına dayanarak, kırsal alanda kadınların neoliberal dönüşümlere kendi ve hane/aile yaşam biçimlerine yönelik özgün ve öznel olarak göstermiş oldukları direniş ve/veya uyum özelliklerini incelemektedir. Bu tez, aynı zamanda, böyle bir analizin kırsal kadınların kısmi bilgisini anlamak için kritik olan kadınların öznelliklerinin özelliklerini anlamak için yararlı olduğunu savunmaktadır. Çalışmanın odağı, 1980'lerden sonra Türkiye'nin tarımında yaşanan neoliberal dönüşümler ile sınırlandırılmıştır. Çalışmanın amacı göz önüne alınarak, veri üretmek için nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Otuz üç kadın ve bölgede çalışan sekiz tarım uzmanı ile birbirinden farklı şekillerde organize edilen yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, doğrudan gözlem ve katılımcı gözlem, saha araştırması sırasında kullanılan diğer araştırma teknikleridir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses women's distinctive and subjective resistance and/or adaptation characteristics to neoliberal transformations towards their own and household/family lives on the basis of the field research conducted in a village in Western Black Sea in Turkey from the approach of Feminist Standpoint Theory as a contemporary feminist critical theory. The thesis argues that such an analysis is helpful to understand the specificities of subjectivities of rural women, which is critical in grasping rural women's partial knowledge. The focus of the study is limited to the neoliberal transformations in Turkey's agriculture after 1980s. In consideration of the aim of the study, qualitative research method is used to generate data. Two differently organized semi-structured in-depth interviews are conducted with thirty-three women and eight agricultural experts who are working in the region. Furthermore, direct observation and participant observation are other techniques that are used during the field research.