Muğla, Beçin Karapaşa Medresesi Restorasyon Projesi ve yeniden işlevlendirilmesi
Muğla, Beçin Karapaşa Madrasah Restoration Project and refunctioning
- Tez No: 590965
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHTİYAR EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Her toplumun ayakta durmasını ve nesiller boyu devamlılığını sürdürmesinde büyük rol oynayan en büyük etken şüphesiz ki o toplumun kültürel değerleridir. Yok olmaya yüz tutmuş her kültürel miras korunarak sonraki nesillere aktarılmalıdır. Mimari eserleri korumanın en iyi yolu da onlara yeni bir işlev yükleyerek yaşamasını sağlamaktır. Bu çalışma kültürel mirasımızın bir parçası olan Karapaşa Medresesi'nin harap olduğu durumdan kurtarılması ve yeni bir işlev yükleyerek nesiller boyu yaşatılması amacıyla bilimsel bir altlık oluşturmaktadır. Ayrıca çalışma kapsamında eğitim anlayışı, medrese öncesi eğitim yapıları ve medreseler incelenmektedir. Birinci bölümde, çalışmanın amacı, kapsamı ve sonuçlandırılması noktasında yapılan ön araştırma ve yöntemler anlatılmıştır. İkinci bölümde, çalışmanın temel kavramı olan eğitim anlayışı ve toplumsal işleyişi incelenmiştir. Üçüncü bölümde, İslamiyet sonrası eğitim yapılarının ortaya çıkışından medreselere kadar ki süreç anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, Karapaşa Medresesi'nin bulunduğu bölge ve beşinci bölümde de Karapaşa Medresesi incelenmiştir. Altıncı bölümde Karapaşa Medresesi mimari açıdan elde edilen sözlü, yazılı ve yapısal kaynaklar ile kıyaslanarak değerlendirilmiştir. Yedinci bölüm Çalışmanın amacından sonucuna kadar ki sürecin değerlendirilerek, önerilerin ve çalışmanın öneminin sunulduğu bölümdür. Sonuç olarak Karapaşa Medresesi şuan ki durumu ve geçirdiği evreler araştırılarak bir çalışma hazırlanmış ve bu çalışma doğrultusunda öneriler getirilerek kullanılabilmesi ve kültürel değerimizin nesiller boyu devamlılığının sağlanabilmesi yolunda bir adım atılmıştır.
Özet (Çeviri)
Undoubtedly, the cultural values of that society play a major role in the survival and continuity of each society for generations. Every cultural heritage that has gone into extinction must be preserved and passed on to subsequent generations. The best way to preserve architectural works is to provide them with a new function. This study constitutes a scientific base for rescuing the Karapaşa Madrasa, which is a part of our cultural heritage, from the ruined situation and for the survival of generations by installing a new function. In addition, education mentality, pre-madrasah education structures and madrasahs are examined within the scope of the study. In the first part, the purpose, scope and preliminary research and methods for finalization of the study are explained. In the second part, the basic concept of education, education mentality and social functioning are examined. In the third chapter, the process from the emergence of post-Islamic education structures to madrasahs is explained. In the fourth chapter, the region where the Karapaşa Madrasa is located and in the fifth chapter the Karapaşa Madrasa is examined. In the sixth chapter, Karapaşa Madrasah has been evaluated by comparing with oral, written and structural sources obtained from architectural point of view. Section Seven is the section where the process from the aim of the study to the conclusion is evaluated and the suggestions and the importance of the study are presented. As a result, a study has been prepared by investigating the current situation and the phases of the Karapaşa Madrasa, and a step has been taken to ensure the continuity of our cultural value through generations.