Muğla, Beçin arkeolojik sit alanının arkeolojik park kapsamında değerlendirilmesi
The evaluation of Muğla, Beçin archeological site in the frame of archeological parks
  1. Tez No: 656923
  2. Yazar: ADİVE BEGÜL BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELMAS ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Archeology, Architecture, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Arkeolojik sit alanları, önemli uygarlıkların sosyal, ekonomik ve kültürel özelliklerini yansıtan, her tür kültür varlığını içeren yerleşmeler ve alanlardır. İnsanlığın ortak mirası olan arkeolojik sit alanları, geçmişin araştırılması ve öğrenilmesi için önemli bilgi kaynakları olarak görülmektedir. Bu neden ile arkeolojik sit alanlarının korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması gerekmektedir. Arkeolojik sit alanlarının korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması, yasal düzenlemeler ile birlikte, arkeolojik mirasın kamu tarafından da sahiplenilmesi ve korunması ile mümkün olmaktadır. Arkeolojik sit alanlarının kamuya tanıtılması ve kamunun bilinçlendirilmesi konusunda güncel bir yaklaşım olarak arkeolojik parklar, tarihi ve kültürel mirasın korunması amacı ile oluşturulmalarının yanı sıra kamunun rekreasyon ihtiyacını da karşılayan, içerdiği uygulama ve aktiviteler ile arkeolojik sit alanının dinamizmini arttıran uygulamalardır. Bu araştırmanın amacı, araştırma alanı olarak belirlenen Beçin Arkeolojik Sit Alanı'nın arkeolojik parklar kapsamında ele alınarak tarihi ve kültürel özelliklerinin korunması, alanın dinamizmini arttıracak sunum yöntemleri ve uygulamalar ile kamunun bu alana olan ilgi ve bilincinin arttırılmasıdır. Bu kapsamda; Beçin Arkeolojik Sit Alanı'nın doğal peyzaj ve kültürel özellikleri incelenmiş, araştırma alanında etüd-analiz çalışmaları sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda Beçin Arkeolojik Sit Alanı, arkeolojik park kapsamında değerlendirilmiş, alanın korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için koruma-kullanım dengesi gözetilerek alan için tasarım önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Archeological sites are the settlements and areas that reflect the social, economical and cultural characteristics of major civilizations, while also comprising of any kind of cultural assets. As the common heritage of the human kind, the archeological sites are recognized as significant knowledge resources for investigating and learning the past. For this reason, it is a must to preserve and ensure the sustainability of the archeological sites. Preservation of the archeological sites, while also ensuring the sustainability of the same, can be done by means of not only the legal regulations, but also through the appropriation and protection of the archeological heritage by the public. As an up-to-date approach with regards to introducing the archeological sites to public and raising the awareness on this matter, the archeological parks – in addition to be constituted with the purpose of protecting the historical and cultural heritage - are the applications that improve the dynamism of these archeological sites with the activities and practices they possess, which meet the recreational needs of the public. The objective of this research is to raise the interest and awareness of the public on the archeological sites by means of presentation methods and practices to increase the area's dynamism, along with the protection of historical and cultural properties, within the scope of the archeological parks in Beçin Archeological Site, as the research area. In this scope, the natural landscape and cultural properties of Beçin Archeological Site have been analyzed, while Beçin Archeological Site has been examined within the scope of archeological park aspects in line with the findings obtained through the survey-analysis studies in the research area, thus offering design suggestions in order for the preservation of the site, along with ensuring the sustainability of the same, taking the preservation – usage balance into consideration.