Crambe maritima L. bitkisi üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognosic researches on crambe maritima L.
  1. Tez No: 59098
  2. Yazar: İLHAN SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
-1 - 1.0ZET Bu çalışmada Crambe maritima L ( Cruciferae ) bitkisinin meyvaları ve yaprakları botanik ve kimyasal açıdan incelendi. C. maritima bitkisinin meyvaları 1 Temmuz 1996 tarihinde.yaprakları ise 24 Haziran 1997 tarihinde İstanbul, Karaburun kumsalından toplandı. C.maritima bitkisinin botanik açıdan incelenmesi sonucunda Crambe türlerinin üçünün birlikte yer aldığı bir teşhis anahtarı çalışması bulunmadığı gözlendi. Bu nedenle çeşitli kaynaklardan (1,2,3,4,5,6,7 ) yararlanarak ve kendi topladığımız örneklere dayanarak bir teşhis anahtarı düzenlendi. 1 Temmuz 1996'da toplanan materyal kurutulup, kabaca toz edildikten sonra üzerinde fitokimyasal ön denemeler ve miktar tayinleri yapıldı. Yapılan ön denemeler sonucunda alkaloidal bileşikler için meyvaları n, flavonoidal bileşikler için ise yaprakların kullanılmasına karar verildi. Kurutulup, çok küçük parçalara ayrılan bitkinin yaprakları Soxhlet aletinde petrol eteri ve etanol ile tüketildi. Ekstreler yoğunlaştırıldı. Bir ayırma hunisine alınan etanol ekstresi su ile seyreltildikten sonra kloroform ve etil asetat ile tüketildi. Ekstreler yoğunlaştırıldı ve ince tabaka ve kağıt kromatografileriyle tetkik edildi. Çalışmanın etil asetat ekstresi üzerinde yürütülmesine karar verildi. Silikajel ile hazırlanmış sütuna ekstre yerleştirildikten sonra sütunun yıkanmasına toluen:etanol ( 6:1 ) ile başlandı. Ve daha sonra artan oranlarda etanol ve metanole geçildi.-2 Oda ısısında kurutularak toz edilen meyvalar ise Soxhlet aletinde etanol ile tüketildi. Yoğunlaştırılan etanol ekstresi bir ayırma hunisinde sırasıyla petrol eteri ve eterle çalkalanarak temizlendi. Temizlenen etanol ekstresi nötral alüminyum oksit sütununa yerleştirildikten sonra elüsyona etanol ile başlandı. Gittikçe artan oranlarda metanol ve suya geçildi. Her iki sütundan da alınan fraksiyonlar yoğunlaştırdıktan sonra ince tabaka ve kağıt kromatografileriyle kontrol edilerek benzer olanlar birleştirildi. Flavonoidal bileşiklerin elde edilmesinde preparatif kağıt kromatografisinden yararlanıldı. Kromatografık olarak bir fenolik asit bileşiğinin varlığı görüldü. Sonuçta bu materyalde alkaloidal bir maddenin bulunmadığına karar verildi, ancak alkaloidal maddelerin eldesi için uygulanan yöntem sonucunda azot taşıyan bir maddenin varlığı tespit edildi. Bu madde preparatif ince tabaka kromatografısi ile elde edildi. Elde edilen flavonoidal bileşiklerin yapısı metanol ve kayma belirteçleriyle alınan ultraviyole ( UV ) ve infrared ( İR ) spektrumları ve şahit maddelerle yapılan kromatografık karşılaştırmalar kullanılarak aydınlatıldı. Azot taşıyan bileşiğin yapısı ise ultraviyole ( UV ), infrared ( İR ) spektrumları ve şahit maddelerle yapılan kromatografik karşılaştırmalardan yararlanılarak saptandı. Sonuç olarak flavonoidal ve alkaloidal bileşikleri yönünden incelenen C. maritima bitkisinden flavonoit olarak kemferol ve tamariksetin, azot taşıyan bir bileşik olarak ise kolin elde edildi ve bir fenolik asit bileşiği olan klorojenik asidin varlığı kromatografik olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
-3 - SUMMARY PHARMACOGNOSY RESEARCHES ON CRAMBE M ARITIMA L. In this study, the fruits and the leaves of C. maritima L. ( Cruciferae ) have been investigated chemically and botanically. The fruits of C. maritima have been collected on July 1st, 1996, and the leaves on June 24th, 1997, from Istanbul, Karaburun BeaGh. During the botanical investigation of C. maritima, an identification key, which contains the three Crambe species has not been found. For this reason, using different references (1,2,3,4,5,6,7) and with the help of our collected specimens, a new identification key has been organised. The material which was collected on July, 1996 was air-dried and cut into small pieces. On this material preliminary experiments and assays were done. As the results of these preliminary experiments the investigations were carried on the fruits for the alkaloidal compounds and on the leaves for the flavonoidal compounds. The leaves of the plant were air-dried, cut into small pieces and extracted with petroleum ether and ethanol in the Soxhlet apparatus. The extracts were concentrated. Then the ethanol extract was diluted with water in a separation funnel and extracted with benzene, chloroform and ethyl acetate respectively. The extracts were concentrated and then examined with thin layer and paper chromatographies. The ethyl acetate extract has been chosen for further investigation. The extract was applied to the column prepared with silica gel and the column was first eluted with toluene: ethanol (6:1). The elution was continued on with ethanol and methanol in increasing amounts.-4- The air-dried fruits were also extracted in the Soxhlet apparatus with ethanol. The concentrated ethanol extract was purified with petroleum ether and ether in a separation funnel. The purified ethanol extract was applied to neutral aluminium oxide column and the column was first eluted with ethanol. The elution was continued on with methanol and water in increasing amounts. The gained fractions from the two columns were concentrated and examined with thin layer and paper chromatographies and the similiar ones were combined. Preparative paper chromatography was used in the purifying of the flavonoidal compounds. Also a phenolic acid compound has been seen in the chromatograms. An alkaloidal compound couldn't be found in this material. However a compound that contains N has been found by this method and preparative thin layer chromatography was used in the purification of this compound. The structure of the flavonoidal compounds were identified with the UV spectrums taken with methanol and the shift reagents, infrared spectrum and comparisons were done with reference substances. The structure of the N containing compound was identified with the UV, infrared spectrums and comparisons were done with reference substances. In conclusion, kaempferol and tamarixetin as flavonoidal compounds and choline as a N containing compound have been isolated from C. maritima. And chlorogenic acid, which is phenolic in structure has been detected.