Tanzanya'dakı kadına yönelik aile içi şiddetin sebeplerinin incelemesı
The causes of domestic violence against women in Tanzania
  1. Tez No: 590984
  2. Yazar: SHAMIM SAIDI WALELE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA İREM ÇAKIRCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika ve Sosyal Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünya üzerinde kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet, onları fiziksel, psikolojik, sosyal, ekonomik ve politik olmak üzere kapsamlı bir düzeyde etkilemekte, sağlık problemlerine, engeliliklere, ölümlere veya işkencelere sebep olarak küresel salgın bir sorun olmaya devam etmektedir.Yakın partner şiddeti, aile ve toplumda gözlem ve pekiştirme yoluyla öğrenilen bir davranış türüdür. Genetik veya hastalıktan kaynaklı değildir. Yakın partner şiddeti, failin mağduru korku ve korkutma ile kontrolü altına almasına yol açan bir davranış örüntüsüdür. Mağdurun geçici olarak da olsa bu tür davranışlara uyum göstermesi failin bu tür kontrol taktiklerini kullanımını pekiştirir. Ancak daha da önemlisi, erkeklerin alkol ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıkları, ilişkilerde kadını kontrol etme ve dolayısıyla bu amaçla zor uygulama hakkına sahip olduklarını onaylayan inanç toplum tarafından pekiştirilmektedir. Bu araştırmanın amacı Tanzanya'da kadın ve erkek arasındaki yakın partner şiddetine neden olan faktörleri incelemektir. Bu doğrultuda, internet kaynakları, kitaplar, raporlar, makaleler ve diğer literatür kaynakları olmak üzere ikincil bilgi kaynakları kullanılmıştır. Söz konusu kaynaklar, kadına yönelik yakın partner şiddetiyle ilgili geniş bir bakış açısı sunmuştur. Özel olarak Tanzanya'nın Mwanza bölgesinde yaşayan kadınlarla görüşmek için anket gibi birincil kaynaklar da kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Violence against women and girls endures to be a global epidemic problem that causes of health problems, disabilities, deaths or tortures that affects them physically, psychologically, socially, economically and politically. It is one of the most pervasive types of the human rights violations, denying women and girl's equality, security, dignity, self-worth and their rights to enjoy fundamental freedoms in their life time. Intimate partner violence is the behavior that is learned through observation and reinforcement in both the family and society. It is not caused by genetics or illness. Intimate partner violence allows the perpetrator to gain control of the victim through fear and intimidation. Gaining the victim's compliance, even temporarily, reinforces the perpetrator's use of these tactics of control. The aim of this study is to examine the factor that causes intimate partner violence among couples in Tanzania. This study has used the secondary sources of information includes internet resources, books, reports, articles and other various existing literatures. These sources had provided a broad perspective of intimate partner violence against Women. Also primary sources were included such as questionnaires which were used for an interview that was conducted to the women in the Mwanza region in Tanzania.