Tevarīḫ-ī Çengīz-Nâme Şeceretü'l Etrâk
History of Genghis Han and Turkish People's family tree
  1. Tez No: 590985
  2. Yazar: MAHSA ANVARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 570
Özet
Tevārīḫ-ī Cengīz-nāme Şeceretü'l Etrāk, yani Çengiz-name Tarihi ve Türkler'in şecere veya soy ağacı demektir. Uluġ Bey tarafından Farsça yazılıp 232 varaktan oluşan bir elyazma nüshasısır. Eser Hz. Adem ve Havva'nın yaradılışı ile başlayıp onları çocukları ve Hz. Nuh Aleyhesselam ve çocuklarının hikayesiyle devam ediyor. Sonra da Moğollar ve Çengiz Han ve onun evlatları ve ondan sonra tahta oturan padişahlar ve yapılan savaşları anlatıyor. Bu savaşlar daha çok Türkistan ve İran topraklarında yapılmıştır. Eserde Hicri 831 senesine kadar olan olaylar anlatılmıştır. Nüsha nestalik yazısı ile yazılmıştır. Eserde olayların tarihi zikredilirken Türklerin kullandığı on iki hayvanlı Türk takvimi kullanılmıştır. Bu çalışma eserin günümüz Türkçesine çevirilmesinden oluşmaktadır
Özet (Çeviri)
Tevarih-i Çengiz-nâme Şeceretül Etrak, means history of Çengiz Han and Turkish people's family tree. A manuscript of 232 pages, written by Uluġ Bey in Persian. Starts with Adam and Eve creation and their children and then continues with the story of Noah and his children. Afterward, describes The Mongols, Genghis Khan, his children, the kings who had sat on the throne after him and their wars. Those wars mostly happened in Turkestan and Iran territories. Events have been described until 831 AH and written in Nastaliq script. The dates of events are mentioned according to twelve animals' signs calendar which was used by Turkish people. This is the translation of the work to Turkish.