Challenges of financial and accounting system in universities a case of universities in Tanzania
Üniversitelerde muhasebe ve finansal sistemlerin zorlukları: Tanzanya'daki üniversiteler üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 935526
  2. Yazar: BEATRICE MUSHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tanzanya'daki üniversiteler, yükseköğretime sağlanan önemli finansmana rağmen büyük zorluklarla karşılaşmaya devam etmektedir. Tanzanya, süregelen kötü yönetilen finansal ve muhasebe eğitim sisteminin bir sonucu olarak engelleme sorunları yaşamış, bu zorluklar bütçelemede verimsizliğe, zayıf finansal bilgiye ve zayıf kaynak tahsisine yol açmış, bu da uzun vadede eğitimin mükemmelliğini ve operasyonel sürdürülebilirliği etkilemiştir (Burke Richard, 2001). Bu zorlukları ortadan kaldırmaya yönelik başlıca öneriler, hükümetin iş fırsatı yaratacak ekonomik büyümeyi artırmak için HESLB'ye sağladığı finansmanı artırması ve HESLB'nin diğer kaynaklardan fon sağlamaya başlaması olarak belirtilmiştir. Bu çalışma, üniversitelerin finans ve muhasebe sistemlerinde karşılaştıkları zorlukları ortaya çıkarmayı amaçlamıştır, ancak esas olarak Tanzanya üniversitelerine dayanmaktadır. Bu çalışma, yüksek öğrenim gören Tanzanyalıların, Yüksek Öğrenim Öğrencileri Kredi Kurulu'nun (HESLB) öğrencilerin istek ve ihtiyaçlarını finanse etme görevini yerine getirme çabalarında karşılaştıkları zorlukları değerlendirmektedir. Tanzanya üniversiteleri bu zorlukları dikkate alarak finansal yönetim sistemlerini geliştirebilir.
Özet (Çeviri)
Universities in Tanzania continue to face major challenges in spite of significant funding in higher education. Tanzania has suffered hindrance issues as a result of an ongoing mismanaged financial and accounting education system, these challenges have led to inefficiencies in budgeting, poor financial information and poor resource allocation, in which in the long run has impacted the excellence of education and operational sustainability (Burke Richard, 2001). The main suggestions to eradicate these challenges were stated as government should expand funding to HESLB in order to increase growth of the economic which will create job opportunity and also HESLB should commence on mobilizing funds from other sources. This study sought to find out the challenges that are being faced by universities in financial and accounting systems but it is based mainly in Tanzania universities. The study evaluates challenges Tanzanians pursuing higher education face towards the Higher Education Students Loans Board (HESLB) difficulties in the attempts to accomplish its mandate of financing wants or needs of the students. By attending to these challenges, Tanzania universities can elevate their financial management systems