Riskli piyasalarda yatırımcı performansını etkileyen faktörler
Influencing factors of the investor's performance in forex markets
- Tez No: 590990
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Son dönemlerde forex piyasasına olan ilgi dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de giderek artmaktadır. Tezgahüstü bir piyasa niteliğinde olan forex piyasası, dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip piyasasıdır. Bu piyasayı bu kadar cazip hale getiren durum ise kaldıraçlı işlemlere olanak sağlaması nedeniyle düşük sermaye/yatırım ile daha yüksek kar elde edilmesine imkan tanımasıdır. Yüksek kazanç elde etme ihtimaline paralel olarak yüksek kayıplar da ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, forex piyasasında işlem yapan bireysel yatırımcıların yönettikleri portföye ilişkin kazanç/kayıp durumlarının anket yöntemi ile davranışsal finans açısından incelenerek elde edilen sonuçlar doğrultusunda bireysel yatırımcıların bilgilendirilmesi ve yapılan hataların minimuma indirilerek kayıpların en aza indirilmesidir. Çalışmamızda, forex piyasasında yer alan bireysel yatırımcıların demografik özelliklerin, kişilik özelliklerinin, bireylerin finansal risk toleransının, para sevgisinin, genel öz yeterlik seviyesinin ve yatkınlık etkisi ön yargısının finansal performanslarını nasıl etkilediği incelenmiştir. Anket çalışmamız Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki farklı dilde hazırlanmıştır. Türkçe olarak düzenlenen ankete 243 kişi katılmasına rağmen 146 kişi ankette yer alan tüm soruları cevaplayarak anketi tamamlamıştır. İngilizce olarak düzenlenen ankete ise 63 kişi katılmış ancak 26 kişi tüm sorulara cevap vermiştir. Ankete katılan 5 kişinin vermiş olduğu cevaplarda tutarsızlıklar olması nedeniyle analize dahil edilmemiştir. Ankette yer alan tüm sorulara cevap veren 167 kişiden elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre sorumluluk ve deneyime açıklık kişilik özelliklerinin seviyesindeki artış kazanç durumunu olumlu etkilerken para sevgisi zenginlik boyutu ve yatkınlık etkisi kazanç durumunu olumsuz yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, interest in the forex market has been increasing in our country as well as in the world. The forex market, which is an over-the-counter market, is the world's highest trading volume. What makes this market so attractive is that it allows for higher profit with low capital / investment as it allows leveraged transactions. High losses occur in parallel with the possibility of high earnings. The aim of this study is to inform individual investors in line with the results obtained and to minimize losses by minimizing errors by the analysis of the situation of the profit/losses of the individual investors trading in the forex market in terms of behavioral finance by survey method In this study, it was examined how demographic characteristics, personality traits, financial risk tolerance of individuals, love of money, general self-efficacy level and taking investment decisions according to disposition effect affect the trading performance. The questionnaire was prepared in two languages: Turkish and English. Although 243 people participated in the Turkish questionnaire, 146 people answered all the questions and completed the questionnaire. 63 people participated in the questionnaire in English but 26 people answered all the questions. 5 respondents were not included in the analysis due to inconsistencies in their answers. The data obtained from 167 people who answered all the questions in the questionnaire were evaluated. According to the findings, the increase in the level of personality traits of the conscientiousness and openness affect the profit situation, while the rich dimension of love of money and disposition effect affects the profit situation negatively.