Uluslararası portföy çeşitlendirmesi
  1. Tez No: 16938
  2. Yazar: ARZU BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEMİR AKMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Portföy belirli amaçları gerçekleştirmek isteyen yatırımcıların sahip olduğu, birbirleriyle ilişkisi olan ve/veya olmayan menkul kıymetlerden“ oluşan ve kendine özgü ölçülebilir nitelikleri olan yeni bir varlıktır. Menkul kıymetlerin performansını ölçmekte kullanılan getir i ve risk ölçütü, portföy performansının da ölçütüdür. Portföy kuramında; en uygun risk-getiri bileşimi sağlayan, bir başka ifadeyle kendi risk sınıfında daha fazla getiri sunan veya kendi getiri düzeyinde daha düşük risk taşıyan portföylerin seçilmesi esastır. Çeşitlendirme, riskiminimize etme ve yayma çabasıdır. Amaç, herhangi bir yatırım alanında olabilecek bir kaybı, başka bir yatırım alanındaki kazançla karşılıyarak yatırımcının portföyün toplam riskini azaltmaktır. Geleneksel portföy analizinde riskin birden fazla menkul kıymete yatırım yapılarak dağıtılması amaçlanır. Riskin bu şekilde dağıtılmasına yalın çeşitlendirme denir. Burada önemli olan, elde tutulan menkul kıymetlerin sayısıdır. Modern portföy kuramı içinde gelişen Markowitz çeşitlendirmesi, aralarındaki korelasyon”-kat- sayısı ile birden küçük olan varlıkları biraraya getirerek portföyünggetirisinde herhangi'-ıbir düşme olmadan riskini sınırlayabilme olarak tanımlanır. iki yaklaşım arasındaki temel fark, portföyü oluşturan menkul kıymetlerin getirilerinin birbirleriyle olan ilişkisinin dikkate alınıp alınmamasıdır. Bir menkul kıymete ait toplam risk, sistematik ve sistematik olmayan riskten oluşmaktadır. Sistematik risk, pazardaki tüm menkul kıymetlerin fiyatlarını aynı anda etkileyen faktörlerin neden olduğu ve çeşitlendirme ile giderilemiyen riske denir. Her işletmenin kendine özgü yapısından dolayı karşılaşılma olasılığı bulunan ve çok iyi çeşitlendirilmiş bir portföyde ottadan kaldırılabilen riske, ise sistematik olmayan risk denir.Değişik ulusal ekonomilerin değişik sosyo-ekonomik ve politik güçlerin etkisi altında olması ve dolayısıyle dünyaüzerindeki piyasaların senkronize biçimde beraber hareket etmemeleri nedeniyle; yerel sınırların aşılabilmesi durumunda, uluslararası çeşitlendirmenin etkisi ile, sistematik riskin azaltılması mümkün olabilmektedir. Uluslararası çeşitlendirmenin temelindeki amaç; uluslar arası yatırımlardan elde edilecek risk-getiri ilişkisinin, yurt içinde çeşitlendirme yapılarak elde edilecek risk-getiri ilişkisine göre daha verimli olabilmesinden yararlanmaktır. Ulusal menkul değerler ile uluslararası menkul değerler arasındaki düşük kovaryanstan yararlanma, uluslararası çeşitlendirmenin temel prensibini'-oluşturmaktadar. Uluslararası portföy çeşitlendirmesinde iki tür kazançtan (aifa ve beta kazançları) söz edilir. Alfa kazançları, eğer bir menkul değer bir ülke piyasasında diğer ülke piyasalarına nazaran yanlış değer kazandığı, başka bir ifadeyle beklenmedik bir şekilde yüksek bir fi yata ulaştığı zaman söz konusu olur. Ulusal piyasada çeşitlendirme ile azaltılamıyan, ancak uluslararası bir çeşitlendirmeye gidildiği taktirde azaltılabilen risklerin elimile edilmesi sonucu ortaya çıkan kazançlara ise beta kazançları denir. Uluslararası portföy çeşitlendirmesinde dikkati edilmesi gereken bir diğer konu da uluslararası yatırımların karşılaştıkları engellerdir. Yatırım yapılacak olan ülkenin parasının yatırımcının ülkesinin parasına göre o- lan kurunun' değeri önemli bir yer tutmaktadır. Yatırımcı getiri sağlasa bile, kurun değeri düşecek olursa sağladığı getiriyi kurun düşüklüğünden yitirecektir. Kur riskinde önemli olan konu, sağlanacak gelirinin kur riski tarafından azaltılması ya da tamamen ortadan kaldırılmamasıdır. -ii-Sonuç olarak; yatırımcıların, uluslararası portföy yönetimiyle sağladıkları kazanç ve kayıp olasılıklarını iyi değerlendirmeleri gerekir. -İİİ-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Portfolio is a new asset which is owned by the investors who are desirous to realize certain objectives, and Whxch consits of stocks and shares related and/or unrelated with each other with characteristic measurable qualities. The interest and risk criterion used to measure the performance of stocks and shares is also a criterion of portfolio performance. In the portfolio concept, it is essential that the portfolios. which provide the- most appropriate combination of risk and interest, in other words, which present a higher interest than its. own class of risk or which have a lower risk at its own interest level be chosen. Diversification is the effort to minimize and expand the risk. The objective is to decrease the total risk of the investor-portfolio-by meeting the loss that may occur in any investment area with the gain in another investment area. The objective in traditional portfolio analysis is to distribute the risk by investing in more than one stocks and shares. This distribution of risk is called single diversification. The important point here is the number of the stocks and shares retained.“The Markowitz diversification, developed in modern portfolio concept, is defined as the ability to limit the risk of portfolio without any decrease in its interest by bringing together the assets with correlation coefficient less than one. The basic difference between the two approaches is whether the interrelation of the interests of the stocks and shares forming the portfolio is taken into consideration. -iv-Tota± risk of the stocks and shares consist of systematic and non-systematic risk. Systematic risk is the one which is caused by the factors simultaneously affecting the prices of all the stocks and shares in the market and cannot be eliminated by diversification. The risk which is probable to occur due to the characteristic structure of each establishment and can be eliminated in a very well diversified portfolio is called non-systematic risk. Since various national economies are under the effect of various, socio-economic and politic factors and therefore the markets through out the world do not synchronously act together, it may be possible to decrease the systematic risk by the effect of international diversification in case local limits can be exceeded. The basic objective of international diversification is to make use of the fact that the relation of risk-interest to be obtained from international investments may be more productive than the relationnof risk-interest to be obtained by domestic diversification. The basic principle of the international diversification is to make use of the low covariance between the national stocks and ”shares and international stocks and shares. Two types of gains-alpha and beta gains-can be men tioned in international diversification of portfolio. Alpha gains occur when a stock and share gains a wrong value in the -market of a country, compared to the markets of other countries, in other words, when it reaches an unexpectedly high price. Beta gains are those; gains which cannot be decreased by diversification in national market but occur as a result of the elimination of the risks which can be decreased by international diversification. Another- point that must be considered in international diversification of portfolio is the obstacles encountered by international investments. The rate value of the currency of the country where investment will be made, compared to the currency of the country of the investor is important. -v-Even though the investor receives interest, he will lose the received interest due to the low rate if the rate value decreases. The important point in the rate risk is that the interest to be received will not be decreased or completely eliminated by the rate risk. In conclusion, investors should well evaluate the possibilities of gain and loss they obtain by the international method of portfolio. -vi-