Türkiye'de yoksulluk tartışmaları
Poverty discussions in Turkey
  1. Tez No: 590992
  2. Yazar: NURİYE DURAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZHAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
​Zamanla değişen, gelişen ve çok boyutlu bir kavram halini alan yoksulluk, ülkelerin aktif mücadele etmesi gereken önemli bir sorundur. Yoksulluk, fiziki olarak yaşamsal şartların sağlanmasına yönelik minimum düzeyli ihtiyaçların karşılanabilmesi için toplam gelirin yetememesi halidir. Gelişmiş ülke olma yolunda ilerleyen Türkiye'de Cumhuriyet kurulduğundan beri yoksullukla mücadele edilmiş ve çeşitli uygulamalar yürürlüğe girmiştir. Bu çalışmada Türkiye İstatistik Kurumu verileri kullanılarak en yakın zamanlı yoksulluk seviyeleri belirtilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ilk bölümü teorik bakış açısına sahip olup, yoksulluğun ortaya çıkma, zaman içerisinde gelişme ve çeşitlenmelerinin ele alındığı. ikinci bölüm ise yoksulluğun mücadele yöntemlerinin incelendiği bölümdür. Çalışmanın son bölümünde ise Türkiye'de yoksullukla mücadele süreci kuruluşundan günümüze kadar incelenmiş, gerçekleştirilen siyasi ve hukuki düzenlemeler ile mücadelede öne çıkan kuruluşlara yer verilerek günümüzdeki yoksulluk ve yoksullukla mücadele düzeyine nasıl gelindiği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Poverty, which has evolved over time and has become a multidimensional concept, is an important problem that countries must struggle. Poverty isa state that minimum standarts of living cannot be supplied. In Turkey, as a developing country, since the establishment of the Republic, poverty has been fought and various implementations have come into force. The aim of this study is to remark poverty levels in Turkey by using Turkish Statistical Institute data. The first section of the study has a theoretical point of view and theoretically examines the emergence, development and variation of the poverty over time. In the second section we analyze the methods of struggle against poverty. In the last section of the study we examine political and juristic regulations and instutions in order to fight poverty in Republician period of Turkey.