Egalitarian jurisprudence and gendered dynamics: An inquiry into the poverty alimony system in Turkey
Eşı̇tlı̇kçı̇ hukuk sistemi ve toplumsal cı̇nsı̇yet dı̇namı̇klerı̇: Türkı̇ye'de yoksulluk nafakası sı̇stemı̇ üzerı̇ne bı̇r inceleme
  1. Tez No: 862167
  2. Yazar: SİNE GENÇASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ASLAN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez, Türk yargı sisteminde görünüşte toplumsal cinsiyetten bağımsız ve eşitlikçi yasaların uygulanmasının ardındaki toplumsal cinsiyet dinamiklerini, yoksulluk nafakası sisteminin işleyişi ve kadınlar için sonuçları açısından incelemektedir. Nitel araştırma metodolojisini kullanan Türkiye vaka çalışması, kadınların adalete erişiminin belirli bir alanını, hâkimin takdir yetkisi üzerindeki eril bakış açısının kanun uygulama sürecinde toplumsal cinsiyet eşitliğini gölgelemesi açısından sorunsallaştırmaktadır. Toplumsal cinsiyet perspektifini ve hukuka dinamik bir yaklaşımı benimseyen çalışma, nafaka kararlarında hâkimin takdir yetkisinin ve bunun uygulanmasının egemen toplumsal cinsiyet normlarını nasıl ve neden yansıttığını ve somutlaştırdığını, böylece kadınların boşanma sonrasında ekonomik olarak savunmasız kalma ihtimalini nasıl dezavantajlı hale getirdiğini analiz etmektedir. Tez araştırması, kadınların boşanma deneyimlerine ve toplumsal cinsiyete dayalı güç dengesizlikleri ile kurumsal ve sosyo-kültürel etkilerle davalardaki yargı sürecinin cinsiyetlendirilmiş doğasını ortaya çıkarmak için yoksulluk nafakası kararlarına odaklanarak feminist araştırma kaygılarını ve yaklaşımını takip etmektedir. Araştırma, Türkiye'deki Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi kararları, nafaka tartışmalarının medyadaki yansıması, ilgili raporlar, avukatlarla yapılan yüz yüze ve çevrimiçi görüşmeler gibi bir dizi birincil ve ikincil kaynağı analiz etmektedir. Tezin bulguları, hukuk sistemlerindeki kuramsal eşitlik ilkeleri ile erkek egemen ortamlardaki hukuk uygulamaları arasındaki gerilime işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the gender dynamics behind the implementation of seemingly gender neutral and egalitarian laws in the Turkish judicial system with respect to the functioning and the consequences of the poverty alimony system for women. Using qualitative research methodology, the Turkish case study explores a specific domain of women's access to justice problematized in terms of the androcentric influences on the judge's discretion overshadowing gender equity in the law enforcement process. Adopting a gender perspective and a dynamic approach to law, the study analyzes how and why the judge's discretion in alimony decisions and its implementation reflect and embody dominant gender norms thereby disadvantaging women who are likely to remain economically vulnerable following divorce. The thesis research follows feminist research concerns and approach to unravel the gendered nature of the judicial process by centering on women's experiences of divorce and the alimony decisions. The research analyses a range of primary and secondary sources, including decisions of the Court of Appeals and the Constitutional Court in Turkey, media coverage of the alimony debates, published reports, face -to -face and online interviews with lawyers. The findings of the thesis point to a tension between the theoretical principles of equality in legal systems and the practice of law in patriarchal settings.