Medyanın finansal okuryazarlık üzerindeki etkisi
Media effect on financial literacy
- Tez No: 590996
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Gün geçtikçe teknoloji ilerlemekte buna bağlı olarak da finansal ürün çeşitliliği artmaktadır. Bireylerin kompleks bir hal alan finansal ürünler arasında seçim yapabilmeleri, elde ettikleri gelirlerini doğru şekilde yönetebilmeleri için finansal bilgiye ihtiyaçları vardır bu da finansal okuryazarlıkla düzeyi ile yakından ilgilidir. Finansal okuryazarlık düzeyi sadece bireyler değil ülkelerin ekonomisi açısından da oldukça büyük bir anlam ifade etmektedir. Bu çerçevede finansal okuryazarlık kavramının ele alındığı çalışmaların önemi ve sayısı giderek artmaktadır. Bu çalışmanın amacı ise medyanın finansal okuryazarlık üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmanın örneklemi İstanbul ve Ankara ilinde yaşayan bireylerden oluşmaktadır. Verilerin toplanması amacıyla araştırmada anket yöntemi kullanılmış olup,354 katılımcıya anket yoluyla ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda gelir seviyesi ve eğitim seviyesi yüksek olan bireylerin finansal okuryazarlık düzeyinin de daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Erkek bireylerin kadınlara nazaran daha yüksek düzeyde finansal okuryazar olduğu bulgusuna da ulaşılmıştır. Finans amaçlı medya kullanımının finansal okuryazarlık düzeyini etkilemediği, finans amaçlı sosyal medya kullanımı ile bireylerin finansal okuryazarlık düzeyi arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar kelimeler Finansal okuryazarlık, Davranışsal Finans, Medya, Sosyal Medya
Özet (Çeviri)
As the time goes by, technology improves therefore the variation of financial products increases as well. The individuals requires financial information for managing their income in the best way possible and to choose between financial products that has become highly complex. This is highly related to the financial literacy. The level of financial literacy is not just related to the indivual but it has a big importance in the name of the economies of the countries. In this aspect, the importance and the number of the works that are done on financial literacy increases. The aim of this work is to highlight the importance of media in the name of financial literacy. The sample of the research is formed with the individuals from Istanbul and Ankara. The survey system has been used in order to collect information and the survey has reached 354 individual. The research shows that the individuals with higher education and income are on a higher level of financial literacy as well. The research also has reached the conclusion that men are on the higher level of financial literacy than women. It shows that the finance-centric use of media does not effect the level of the financial literacy and the relation between indiviual's financial literacy level and finance-centric social media usage is positive and meaningful. Key words Financial literacy, Financial information, Media, Social media