Anadolu Sak Zekâ Ölçeği'nin (ASİS) ölçüt geçerliğinin incelenmesi: ÜYEP örneği
An investigation of the criterion validity of Anadolu Sak İntelligence Scale (ASİS) : The EPTS case
- Tez No: 591017
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET BAHADIR AYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada Anadolu-Sak Zeka Ölçeği'nin (ASİS) Üstün Yetenekliler Eğitim Programları (ÜYEP) tanılaması kapsamındaki ölçüt geçerliği incelenmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada ÜYEP tanılama sınavına başvuran öğrencilerden; özel yetenek tanısı almış 30 öğrenci ve özel yetenek tanısı almayan öğrencilerden sistematik örnekleme yöntemiyle seçilmiş 123 öğrenci olmak üzere toplam 153 öğrenci yer almaktadır. Öğrencilerin zekâ düzeyleri ASİS kullanılarak, yetenek ve yaratıcılık puanları ise Matematiksel Yetenek Testi (MYT) ve Bilimsel Üretkenlik Testinden (BÜT) elde edilmiştir. Ayırt edicilik geçerliği kapsamında yapılan t- testinde özel yetenek tanısı alan grup ve özel yetenek tanısı almayan grup arasında, genel zekâ puanı ortalamaları açısından anlamlı fark bulunmuştur. ASİS'in grup ayırt edicilik geçerliğini incelemek amacıyla yapılan ayırıcı fonksiyon analizinde, ASİS özel yetenekli olan ve olmayan katılımcıların %84,3'ünü doğru bir şekilde sınıflamıştır. Uyum geçerliği kapsamında yapılan Pearson Momentler çarpımı korelasyon analizi sonucunda ÜYEP tanılama puanı, MYT ve BÜT puanları ile genel zekâ arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (rÜYEP= .77; rMYT= 72; rBÜT= .55;p< .001, n=131). Yordama geçerliği kapsamında çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Yordayıcı değişkenlerin ÜYEP tanılama puanı üzerindeki göreli önem sırası ise; Sözel Potansiyel Endeksi (SPE) (β = 0,478), Görsel Potansiyel Endeksi (GPE) (β= 0,264) ve Bellek Kapasitesi Endeksi (BKE) (β= 0,253) şeklindedir. Sonuç olarak ASİS'in ölçüt geçerliğine ilişkin ek kanıtlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the criterion validity of ASIS (Anadolu Sak Intelligence Test) was examined. In the research, a relational screening model was used. The research was conducted with 153 students. 30 of them were identified as gifted. 123 of them were selected by systemic sampling among those who were not identified as gifted. Intelligence levels of the students were obtained by using ASIS and talent and creativity scores were obtained from the MAT (Math Ability Test) and CSAT (Creative Scientific Ability Test). In the t-test performed within the scope of discriminant validity, a significant difference was found between the group identified as gifted and the group not identified as gifted in terms of mean general intelligence scores. Indiscriminate function analysis conducted to investigate the validity of group discrimination, ASIS correctly classified 84.3% of participants as gifted and non-gifted.