Kentlerin markalaşmasında gastronomik unsurlar: Kayseri örneği
Gastronomic elements in the branding of cities: Kayseri case
  1. Tez No: 591016
  2. Yazar: ATİLLA BOSTANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
6 bin yıllık köklü geçmişi, dört bin yıl öncesine dayanan ticaret merkezi olma özelliği, çok sayıdaki doğal ve tarihi yapılarıyla tanınmış olan Kayseri'nin kendine has birçok yöresel lezzeti de bulunmaktadır. Fakat bu lezzetlerden çok azı bilinmekte olup markalaşma yolunda mevcut yöresel lezzetlerin nasıl değerlendirilebileceği hususunda bulgular elde etmek amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Elde edilen bulgular ve sonuçlar Kayseri'nin marka şehir olması için yapılacak çalışmalarda katkı sunması açısından önem arz etmektedir. Bu bağlamda, Kayseri merkezde yer alan yiyecek ve içecek işletmelerinin yönetici, çalışan ve sahiplerine beşli likert tipi ölçekte hazırlanan anket soruları yöneltilmiştir. Kayseri'nin yemek kültürünün tanınırlığı bu sorularla tespit edilmeye çalışılmıştır. Bilgisayar ortamında SPSS programında işlenen verilerden elde edilen sonuçlara göre, Kayseri'nin birkaç önemli lezzeti dışında diğer lezzetlerinin tanınmadığı ve“Kayseri”denince ilk akla gelenin“yemek kültürü”olmadığı bu ankete verilen cevaplardan anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Kayseri, which has a long history of 6 thousand years, is a trade center based on four thousand years of priority, has a unique flavor and is known for its many natural and historical buildings. However, it is known from these flavors in a very short time and it works in this field to find findings on how to evaluate the local tastes on the way to branding. The findings and the results were important in terms of contributing to the studies to be made for Kayseri to be in the brand cities. In this context, the survey of the five-likert type has been directed to emplyoee, owners and the manager of the company's food and beverage businesses located in the center of Kayseri. The awareness of Kayseri's food culture was tried to be determined with these questions. According to the results obtained from the data processed in the SPSS program, a few famous tastes of Kayseri were understood from the answers given to this questionnaire and in the“food culture in of the first thing that comes to mind when”Kayseri "is not recognized.