MAOa enziminin seçici ve dönüşümlü biçimde inhibe eden antidepresan drog moklobemidin kaygı üzerine etkilerinin araştırılması
Eveluate the effect of moclobemide, an antidepresant drog: reversible and selective inhibitor of MAOa, on anxiety
- Tez No: 59102
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Seçici ve dönüşümlü MAOA inhibitörü antidepresan bir drog olan moklobemid, klinik araştırmalara göre depresyonun özellikle kaygı bozukluklarıyla seyreden tiplerinde ve ayrıca panik bozukluk, sosyal fobi gibi kaygı bozukluklarında iyi klinik sonuç vermektedir. Ancak bazı klinik gözlemlere göre moklobemidin istenmeyen etkileri içinde kaygının, diğer antidepresanlardan daha baskın olarak ortaya çıkması yurakıdaki durumla çelişki yaratmaktadır. Öte yandan moklobemidin kaygı üzerine etkisini araştıran deneysel bir çalışmaya rastlanamaması bu çelişkili etkiyi araştırmayı ilginç hale getirmektedir. Bu çalışmada moklobemidin antidepresan etkisi zorunlu yüzme testi kullanılarak araştırılmıştır. Moklobemid akut ve subkronik 10 ve 20mg/kg dozlarında uygulandığında her iki dozda ve uygulanımda da ZYT'nde antidepresan etki göstermiştir. Moklobemidin kaygı üzerine etkisi, iki farklı deney hayvanı ve iki farklı kaygı modeli kullanılarak sulanmıştır. Moklobemidin, akut ve subkronik olarak 10 ve 20mg/kg dozlarda İP uygulammı sonucu, sıçanlarda (+) labirent testinde her iki dozda ve uygulanımda kaygı giderici etki gösterdiği saptanmıştır. Diğer bir kaygı modeli olan merdiven testinde ise moklobemid farelere akut 10 ve 30mg/kg dozlarda SC olarak uygulanmış, bu testte moklobemidle kaygı giderici etki elde edilememiştir. Moklobemid ile NA arasındaki olası bağlantı akut olarak yohimbin uygulamalıyla (+) labirent testinde araştırılmıştır. Bu amaçla moklobemid akut ve subkronik olarak 10 ve 20mg/kg dozlarda uygulanmış, tüm 45gruplarda yohimbinin kaygı verici etkisini önlediği bulunmuştur. Bu bulgu moklobemid ile NA arasında olası bir bağlantı bulunabileceği kanısını vermektedir. Moklobemidin kaygı giderici ve antidepresan etkilerinin, olası lokomotor aktivite değişikliklerinden kaynaklanmadığı lokomotor aktivite ölçümleriyle ortaya konulmuştur. Sonuç olarak moklobemid, antidepresan etki gösterdiği dozlarda kaygı giderici etkisi de olan ve özellikle kaygı ile seyreden depresyonlarda kullanılmaya uygun bir drog olduğu kanisim vermiştir. 46
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Moclobemide, an antidepressant drug which is a selective and reversible MAOA inhibitor yields favourable clinical results in depression, particularly in those types with anxiety disorders, panic disorder and social phobias. However, there are some clinical observations in which moclobemide-induced adverse effects included amriety outweighing that caused by other antidepressants, thereby leading to controversy with respect to its efficacy. On the other hand, there are not any studies in the available literatüre, examining the effect of moclobemide on anxiety, Thus it is of considerable interest to investigate moclobemide's controversial effect. This study evaluated the antidepressant effect of moclobemide using forced swimming test. Moclobemide when used lOmg/kg and 20mg/kg in acute and subchronic doses demonstrated antidepressant effect in forced swimming test. The effect of moclobemide on anxiety was tested using two different study animals and two different anxiety models. Moclobemide exerted an ansiolytic effect on rats in the plus maze test both in intraperitoneal acute and subcronic (10 and 20mg/kg) administr ations. in the staircase test, which is another ansiety model, moclobemide was administered subcutaneously in lOmg/kg and 30mg/kg doses and no anxiolytic effect was obtained. The possible relationship between moclobemide and noradrenaline (NA) was explored using yohimbine in the plus maze test, where moclobemide was administered in acute and subchronic (lOmg/kg and 20mg/kg) doses. The 47ansdogenic effect of yohimbine was inhibited by moclobemide in ali study groups. This fînding suggests that a relationship is likely to exist between moclobemide and noradrenaline. Measurements of the locomotor activity have revealed that alterations in the locomotor activity do not acount for the anxiolytic and antidepressant effects of moclobemide. in conclusion, the use of moclobemide in doses resulting in antidepressant effect leads also to ansdolytic effect, thus rendering it appropriate to be used in depressions presenting anxiety. 48