Diabetik hastalarda, böbrek hastalığı olan çocuklarda ve Piroksikam'la tedavi edilen sıçanlarda 'Cystatin C' nin ve bazı biyokimyasal parametrelerinin ölçümü
  1. Tez No: 59103
  2. Yazar: ASHWAK YUNUS AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET VEHBİ İZZETTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışmada böbrek fonksiyonunun değerlendirilmesinde ve ilaç nefrotoksisitesinin takibinde Cystatin C ölçümünün önemi araştırıldı. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, Cystatin C'nin diğer biyokimyasal parametrelerle güçlü korrelasyon vermesi, serum kreatinine ve kreatinin klirensine karşı iyi bir alternatif gösterge olabileceğini göstermiştir. Yine bu çalışmada non steroidal anti-inflamatuar ilaç olan piroksikam'm nefrotoksik etkisi incelenmiştir. 10 gün süreyle 1.4 mg/kg/gün ve 2.8 mg/kg/gün piroksikam verilen sıçanların böbrek fonksiyonlarında az bir değişiklik görülmüştür. Tedavi sonrasında yapılan histopatolojik incelemelerde böbreklerde değişiklik bulunmamıştır. Sonuç olarak, piroksikam'm yüksek dozlarda böbrek üzerinde az nefrotoksik etkili olduğu görülmüştür. Piroksikarn normal dozlarda ve kısa süre kullanıldığında güvenilir bir non steroidal anti-inflamatuar ilaçtır. Literatürlere dayanarak, kalp yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği, siroz, nefrotik sendrom gibi durumlarda ve diüretik alan hastalarda dikkatli kullanılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The value of Cystatin C in the evaluation of kidney function and in the monitoring of the nephrotoxicity of drugs was evaluated. In this study, our results indicate that Cystatin C correlated very well with the other biochemical parameters and can be a good alternative to serum creatinin and creatinin clearance. Also in this study, the nephrotoxicity of non-steroidal anti inflammatory piroxicam in rats was studied. Rats given 1.4 mg/kg/day and 2.8 mg/kg/day showed small changes in their kidney functions. The histopathologic examinations show no changes in the kidneys at the end of treatment. In conclusion, piroxicam has little effect on kidney functions in these high doses. According to the literature, care must be given to high risk situations like patients of congestive heart failure, chronic kidney failure, liver cirrhosis, nephrotic syndrome and in the use of diuretics.