Diasporada kimlik inşası ve aidiyet sorunsalı: Kavramsal analiz
Identity building in diaspora and belonging question: Conceptual analysis
- Tez No: 591021
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN GÜRKAN ÖZTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, Türkiye dâhilindeki politikalar sonucu çeşitli ülkelere dağılmış ya da yayılım göstermiş Türklerin ve Kürtlerin milliyetçi diasporik kimlik oluşumunda anavatan kavramına atfettikleri anlamı tespit etmek amacıyla anavatan algıları üzerinden karşılaştırmalı bir analiz sunmayı amaçlamaktadır. Tarihin eski dönemlerinden itibaren belli bir devletin hegemonyasına tabi olmak doğal bir seyir izlerken, on dokuzuncu yüzyılda milliyetçilik akımının ortaya çıkması ve modern anlamda ulus-devletlerin inşası ile etnik kökenli sorunlar da baş göstermiştir. Devletler içerisindeki etno-politik sorunlar, diasporik faaliyetlerin de ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Etnik kökenli sorunlar diasporada da yeniden üretilerek milliyetçiliğin ulusaşırı alanda yeniden kurulmasına dönüşmüştür. Bu çalışma ile Türkiye'nin ulus-devletleşme sürecinde Türklerin ve Kürtlerin diasporalaşması, diasporada kimlik inşası, milliyetçilik ve ulusaşırıcılık gibi kavramlarla desteklenerek Türkiye'ye dair aidiyet politikaları irdelenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide a comperative analysis on the diasporic identity formation of Turkish and Kurdish nationalist which was ascribed to the homeland of Turks and Kurds within Turkey's policies which resulted in migration to various countries. Although being subjected to a particular state hegemony had been seen normal from the ancient periods of history, the emergence of nationalists movements in the nineteenth century and the construction of the nation states in modern sense caused rising ethnic problems. Ethno-political problems within states provided a basis for the emergence of diasporic activities as well. Ethnic origin related problems have also been reproduced in the diaspora and transformed into the reconstruction of nationalism in the transnational area. This study attempts to examine belonging supported by concepts such as diasporization, identity building in diaspora, nationalism and transnationalism of Turks and Kurds in the process of Turkey's nation-statehood policies.