The political discourse of Nihal Atsız
Nihal Atsız'ın politik söylemi
- Tez No: 591022
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez Türk milliyetçiliğinin radikal ve ırkçı-Türkçü figürlerinden biri olan Nihal Atsız'ın (1905-1975) politik söylemini incelemektedir. Bu tezin temel amacı Atsız'ın söyleminin faşist özellikler gösterip göstermediğini analiz etmektir. İlk olarak, bu tez Atsız'ın Türk milliyetçiliğindeki konumunu ortaya koymak için Türkçülüğün kökenlerini ve 1970'lere kadar Türk milliyetçiliğinin genel özelliklerini tartışmaktadır. İkinci olarak, ırk, ırkçılık, öjeni, din, devlet gibi söyleminin önemli temaları analiz edilmektedir. Daha sonra ise Atsız'ın politik söyleminde yer alan Komünistler, Yahudiler, Kürtler ve Çingeneler gibi düşman imgeleri incelenmektedir. Bu analizler yoluyla, bu tez Atsız'ın söyleminin ırkçılık ve düşman imgeleri üzerine kurulu olduğunu ve söyleminin faşizmin öteki halleriyle önemli benzerlikler paylaştığı sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the political discourse of Nihal Atsız (1905- 1975) who is a radical, racist and Turkist ideologue in Turkish nationalism. The main purpose of the thesis is to analyze whether Atsız's discourse exhibits fascist features or not. Firstly, this thesis discusses the origins of Turkism and the general characteristics of Turkish nationalism until the 1970s in order to map Atsız's position within Turkish nationalism. Secondly, the major themes in his discourse including race, racism, eugenics, religion, state are analyzed. Then, the ways in which the political discourse of Atsız imagines its enemies such as Communists, Jews, Kurds and Gypsies are examined. Through these analyses, this thesis arguing that his discourse is mainly based on racism and enemy images, the study concludes that it shares significant similarities with other cases of fascism.