Türk siyasal hayatında Türk milliyetçiliği bağlamında kadın söylemi (Ziya Gökalp, Hüseyin Nihal Atsız, Alparslan Türkeş)
Women's discourse from the perspective of Turkish nationalism in Turkish political life (Ziya Gökalp, Hüseyin Nihal Atsız, Alparslan Türkeş)
- Tez No: 802583
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN REYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tarih boyunca toplumların bir ülkü doğrultusunda hareket ettikleri görülmektedir. Toplulukların gelişmesi ve devlet halini alarak, yapısını sürdürmesi, milliyetçilik düşüncesi ile sağlanabilmektedir. Türk toplumunun tarihine bakıldığında gelenek ve göreneklerinin ileriye taşındığının söylenmesi mümkündür. Türk toplumunda din, milliyetçilik, aile, ahlak gibi faktörlerin yer aldığı görülmektedir. Türk toplumuna özgü kadın ve erkek rolleri zamana göre farklılık göstermiştir. Türk toplumunda kadın her zaman saygı görmüş ve el üstünde tutulmuştur. Bu tezde genel itibariyle, Türk Siyasal Hayatı kapsamında 'Türk Milliyetçiliği“ düşüncesinde reel politika ve düşünce geleğeninde etkin unsur olan Türk milliyetçiliği çerçevesinde kadına bakış konusu, inceleme konusu olacaktır. Kadın kavramının bu düşüncede yer alışı ve önemi tezin genel konusudur. Türk milliyetçiliğinde yer alan çalışmalar bazında kadına bakış konusunda eksikliklerin var olması ve bu eksikliklerin giderilmesi tezin genel amacını belirlemektedir. Türk milliyetçiliği düşüncesinde kadın figürünün önde olmadığına dair yaklaşımlar temel alınarak kadın figürlerinin incelenmesi amacını taşımaktadır. Tez önem açısından, konunun bugüne kadar yüzeysel bir şekilde reel politik açıdan ele alınması ve ayrıca bir bilimsel çalışmanın eksikliğinin var olması sebebiyle önemlidir. Tez konusu bilimsel çalışmaların eksikliği sebebiyle önemlidir. Türk siyasal hayatı açısından incelenen kadın figürleri gelecek çalışmalara bir ışık tutacaktır. Bu tezle birlikte kadının siyasal katılım açısından incelenmesi önemli bir sonuç doğuracaktır. Konuyla ilgili genel bir tespit yapılarak yorumsamacı nitel araştırma ve literatür taraması yöntemi kullanılacaktır. Konuyla ilgili genel bir hipotez oluşturulacak ve yapılan özel çalışmayla bu hipotezin doğruluğu ve yanlışlığı test edilecektir. Bu kapsamda eleştirel düşüncelere değinilip hipotezle bağlantılı olarak da bir sonuca ulaşılacaktır. 'Türkçülük', 'Milliyetçilik', 'Turancılık', 'Ülkücülük', 'Asena' kavramları üzerinden tarihsel analiz yapılacaktır. ”Türk Milliyetçiliği“ 1912 sonrasında reel politik güç haline gelmeye başlamıştır. 1920'lerde Kemalist milliyetçilik noktasına gelmiştir. Cumhuriyet döneminde milliyetçilikler farklı düşünce şekliyle kendisini göstermiştir. 1940'lı yıllardan sonra çok partili hayata geçiş sürecinde Türk milliyetçiliği hareket olarak reel politik hareket içinde etkin olmaya başlamıştır. Türk milliyetçiliği içerisinde kadın faktörünün incelenmesi Türk siyasal hayatındaki kadın etkisinden bağımsız olarak düşünülemez ancak milliyetçi ideolojinin kadına yönelik özel bir bakış açısının olduğu da gerçektir. Çalışmada bu bakış açısı ortaya konulacaktır. ”Türk Milliyetçiliği“ genel bir anlam ifade etmektedir. Tez farklı tür milliyetçilikler dahil edilmeden reel politikada kendisini ”Türk Milliyetçisi" olarak adlandıran ve o şekilde partileşen siyasal hareketle sınırlıdır. Bu hareketin başladığı 1940'lı yıllar çerçevesinde içerisinde kadın söylemi üzerinde durulacaktır. Anahtar Kavramlar: Millet, Milliyetçilik, Türk Milliyetçiliği, Toplumsal Cinsiyet, Kadın
Özet (Çeviri)
Throughout history, it is seen that societies have acted in accordance with an ideal. The development of communities and the continuation of their structure by becoming a state can be achieved with the idea of nationalism. When we look at the history of Turkish society, it is possible to say that its traditions and customs have moved forward. It is seen that there are factors such as religion, nationalism, family, morality in Turkish society. In Turkish society, the roles of men and women can be different as in other societies. However, in Turkish society, women have always been respected and not separated from men. In general, within the scope of Turkish Political Life, within the framework of Turkish nationalism, which is an active element in real politics and tradition of thought, in the thought of“Turkish Nationalism”, the subject of view on women will be the subject of examination. The place and importance of the concept of woman in this thought is the general subject of the thesis. The general purpose of the thesis is that there are deficiencies in the view of women on the basis of studies in Turkish nationalism and that these deficiencies are eliminated. It aims to examine the female figures based on the approaches that the female figure is not prominent in the thought of Turkish nationalism. In terms of importance, the thesis is important because the subject has been handled superficially from a realpolitik point of view and there is also the lack of a scientific study. The subject of the thesis is important due to the lack of scientific studies. The female figures examined in terms of Turkish political life will shed light on future studies. With this thesis, the examination of women in terms of political participation will have an important result. By making a general determination on the subject, interpretative qualitative research and literature review method will be used. A general hypothesis on the subject will be formed and the accuracy and falsity of this hypothesis will be tested with a special study. In this context, critical thoughts will be mentioned and a conclusion will be reached in connection with the hypothesis. Historical analysis will be made through the concepts of 'Turkism', 'Nationalism', 'Turanism', 'Idealism', 'Asena'.“Turkish Nationalism”started to become a real political power after 1912. Kemalist nationalism came to the point in the 1920s. During the Republican period, nationalisms showed themselves in different ways of thinking. After the 1940s, during the transition to multi-party life, Turkish nationalism began to be active in the real political movement as a movement. The examination of the woman factor in Turkish nationalism cannot be considered independently of the influence of women in Turkish political life, but it is also true that the nationalist ideology has a special point of view towards women. This point of view will be presented in the study.“Turkish Nationalism”has a general meaning. The thesis is limited to the political movement that calls itself“Turkish Nationalist”in real politics without including different kinds of nationalisms and became a party in that way. In the 1940s, when this movement began, the discourse of women will be emphasized. Key Terms: Nation, Nationalism, Turkish Nationalism, Gender, Women