Modern Türkiye'de milliyetçi siyasal düşüncenin kökenleri: Çınaraltı Dergisi
The origins of the nationalist political thought in modern Türkiye: Çınaraltı Journal
- Tez No: 884163
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÖZCAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 144
Özet
Millet ve milliyetçilik kavramı ile ilgili olarak farklı görüşler ve tanımlamalar yapılmaktadır. Millet olgusu modern bir olgu olarak kabul edilmektedir. Milleti oluşturan unsurların bir arada tutulması ve milletin devamı milliyetçilik ile sağlanmaktadır. Her ülkenin milliyetçilik ile ilgili çalışmaları ve bu konuda faaliyetleri bulunduğu görülmektedir. Bu bağlamda Türkçü /Turancı dergilerin başında gelen Çınaraltı dergisi, Türkiye'de milliyetçi siyasal düşüncenin oluşturulmasında hayati bir öneme sahiptir. Çınaraltı dergisi yayın hayatına 9 Ağustos 1941 de başlamış ve 9 Haziran 1948 de 161 sayı çıkarıldıktan sonra yayın hayatını tamamlamıştır. Çınaraltı Dergisi'nin Türkiye siyasal hayatının şekillenmesindeki etkisini ele alan bu çalışmada derginin tüm sayıları metin incelemesi ve söylem analizi yönetimi ile değerlendirilmiştir. Dergide dile getirilen Türk milliyetçiğine ilişkin düşüncelerden Türk kavramı ve Türk ülküsü, millet ve Türkçülük kavramları, Türk gençliği, Türk dili, milli şuur ve milli kültür, milli ekonomi ve Komünizme bakış ile ilgili tespitler ve öneriler incelenmiştir. Araştırma sonucunda Türk milletinin devamının sağlanması için Türk milliyetçiliğinin önemli olduğu, bunun için milli şuurun geliştirilmesi, Türk dilinin zenginliklerinin gösterilmesiyle oluşturulacak milli eğitim müfredatı ile gençlerin yetiştirilmesi gerektiği üzerinde durulduğu görülmüştür. Ülkenin güçlenmesi için ekonomisinin güçlü olması gerektiği ve bu konuda gerekli adımların atılmasının önemi üzerinde durulduğu tespit edilmiştir. Çınaraltı dergisinde Orhan Seyfi Orhon, Yusuf Ziya Ortaç, Hüseyin Nihal Atsız, Ziya Gökalp, Peyami Safa gibi fikri ve edebi şahsiyetlerin yazılarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are different views and definitions regarding the concepts of nation and nationalism. The phenomenon of nation is accepted as a modern phenomenon. Keeping the elements that make up the nation together and ensuring the continuity of the nation is ensured by nationalism. It is seen that every country has studies and activities related to nationalism. Çınaraltı Magazine, where articles about Turkish nationalism were written, is a magazine that continued its publication life with its articles in Turkey for a period during the formation of Nationalist Political Thought. Çınaraltı Magazine started its publication life on 9 August 1941 and completed its publication life after 161 issues were published on 9 June 1948. In this study, which deals with the influence of Çınaraltı Magazine in shaping Turkey's political life, all issues of the magazine were evaluated by text analysis and discourse analysis. Among the thoughts about Turkish nationalism expressed in the magazine, determinations and suggestions regarding the concept of Turk and Turkish ideal, the concepts of nation and Turkism, Turkish youth, Turkish language, national pride and national culture, national economy and the view on Communism were examined. As a result of the research; It has been observed that Turkish Nationalism is important to ensure the continuation of the Turkish nation, and for this reason, it is emphasized that the development of National Consciousness, the richness of the Turkish Language should be demonstrated, and young people should be raised with the national education curriculum. It has been determined that in order for the country to become stronger, its economy must be strong and the importance of planning the necessary steps in this regard is emphasized.The writing of intellectual and literary figures such as Orhan Seyfi Orhon,Yusuf Ziya Ortaç,Hüseyin Nihal Atsız,Ziya Gökalp and Peyami Safa are published in the Çınaraltı Magazine.